Flere og flere danskere bliver snydt online. Som Tipsbladet har afdækket de seneste dage, har nogle svindlere brugt mindst tre FC København-kommentarspor på Facebook til at lokke brugere i en fælde.
Hvis de bliver meldt til politiet, er der en god chance for, at sagen havner på bordet hos politikommissær Anders-Emil Nøhr Kelbæk eller en af hans kollegaer. Han arbejder i politiets landsdækkende center for it-relateret økonomisk kriminalitet, LCIK.
Fupmagerne, der var på spil i FCK’s Facebook-opslag, lovede muligheden for at tjene store penge på betting, men viste sig at være bedragere. Løftet om hurtige penge bør generelt være et rødt flag, hvis man støder på dem online.
– Til det må jeg også bare sige det generelt gode råd med, at hvis det lyder for godt til at være sandt, er det det nok også, siger Anders-Emil Nøhr Kelbæk.
Problemet med online-kriminalitet er, at det ofre overskrider landegrænser. I de to seneste år har henholdsvis 24 og 31 procent af de sager, som politiet behandler, været med danske bagmænd.
Samarbejde med Facebook
De mange udlændinge kan både gøre det sværere at opspore og retsforfølge de skyldige. I det eksempel, som vi beskrev forleden, forlangte svindlerne desuden betaling via en kryptovaluta. Den slags gør politiets arbejde mere besværligt.
Anders-Emil Nøhr Kelbæk kalder den slags kryptobørser for “muldyr”.
– Vi har nogle efterforskningsmetoder at gå efter. Når nu pengene forsvinder til muldyr og går videre til andre muldyr, det vanskeliggør selvfølgelig sporet. Helt generelt. Det ser vi i flere tilfælde; at pengene ikke overføres direkte til gerningsmanden, men til muldyr, siger han.
– Vi efterforsker sager både i Danmark og i udlandet. Det er selvfølgelig nemmere, når der er overført til en konto i Danmark at gå efter den, end når der er overført til en konto i England for eksempel. Men når og hvis sporet går til udlandet, har vi jo mulighed for lave internationale retsanmodninger.
– Via dem kan vi bede om oplysninger på konti, på personer, vi kan bede om afhøring af personer, og i nogle tilfælde kan vi også få udleveret en eventuel gerningsmand til Danmark. Det afhænger dog også af den enkelte sag og af det enkelte lands lovbestemmelser.

Fupmageren “John Watson” på spil i et FCK-kommentarspor.
Det er ikke kun andre lande, som politiet kan få hjælp af.
– LCIK har indledt samarbejde med for eksempel Facebook, som vi har mulighed for at kontakte, når vi har en formodning om, at der er begået noget strafbart, fortæller Anders-Emil Nøhr Kelbæk.
I tilfældet med matchfixing-svindlerne skal de implicerede dog være opmærksomme på, hvad de selv har medvirket til, påpeger politikommissæren.
– Det er ret vigtigt at komme ud med, at folk skal være opmærksomme på, om man selv begår noget strafbart, eller om man medvirker til, at der begås noget strafbart, siger Nøhr Kelbæk.
Fupmagerne fra FCK-opslagene forsøgte ikke kun at lokke danske fodboldfans i en fælde. De havde også stjålet en engelsk influencers billeder og video til deres svindelnummer. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek