Flere og flere danskere bliver snydt online. Som Tipsbladet har afdækket de seneste dage, har nogle svindlere brugt mindst tre FC København-kommentarspor på Facebook til at lokke brugere i en fælde.
Hvis de bliver meldt til politiet, er der en god chance for, at sagen havner på bordet hos politikommissær Anders-Emil Nøhr Kelbæk eller en af hans kollegaer. Han arbejder i politiets landsdækkende center for it-relateret økonomisk kriminalitet, LCIK.
Fupmagerne, der var på spil i FCK’s Facebook-opslag, lovede muligheden for at tjene store penge på betting, men viste sig at være bedragere. Løftet om hurtige penge bør generelt være et rødt flag, hvis man støder på dem online.
– Til det må jeg også bare sige det generelt gode råd med, at hvis det lyder for godt til at være sandt, er det det nok også, siger Anders-Emil Nøhr Kelbæk.
Problemet med online-kriminalitet er, at det ofre overskrider landegrænser. I de to seneste år har henholdsvis 24 og 31 procent af de sager, som politiet behandler, været med danske bagmænd.
Samarbejde med Facebook
De mange udlændinge kan både gøre det sværere at opspore og retsforfølge de skyldige. I det eksempel, som vi beskrev forleden, forlangte svindlerne desuden betaling via en kryptovaluta. Den slags gør politiets arbejde mere besværligt.
Anders-Emil Nøhr Kelbæk kalder den slags kryptobørser for “muldyr”.
– Vi har nogle efterforskningsmetoder at gå efter. Når nu pengene forsvinder til muldyr og går videre til andre muldyr, det vanskeliggør selvfølgelig sporet. Helt generelt. Det ser vi i flere tilfælde; at pengene ikke overføres direkte til gerningsmanden, men til muldyr, siger han.
– Vi efterforsker sager både i Danmark og i udlandet. Det er selvfølgelig nemmere, når der er overført til en konto i Danmark at gå efter den, end når der er overført til en konto i England for eksempel. Men når og hvis sporet går til udlandet, har vi jo mulighed for lave internationale retsanmodninger.
– Via dem kan vi bede om oplysninger på konti, på personer, vi kan bede om afhøring af personer, og i nogle tilfælde kan vi også få udleveret en eventuel gerningsmand til Danmark. Det afhænger dog også af den enkelte sag og af det enkelte lands lovbestemmelser.

Fupmageren “John Watson” på spil i et FCK-kommentarspor.
Det er ikke kun andre lande, som politiet kan få hjælp af.
– LCIK har indledt samarbejde med for eksempel Facebook, som vi har mulighed for at kontakte, når vi har en formodning om, at der er begået noget strafbart, fortæller Anders-Emil Nøhr Kelbæk.
I tilfældet med matchfixing-svindlerne skal de implicerede dog være opmærksomme på, hvad de selv har medvirket til, påpeger politikommissæren.
– Det er ret vigtigt at komme ud med, at folk skal være opmærksomme på, om man selv begår noget strafbart, eller om man medvirker til, at der begås noget strafbart, siger Nøhr Kelbæk.
Fupmagerne fra FCK-opslagene forsøgte ikke kun at lokke danske fodboldfans i en fælde. De havde også stjålet en engelsk influencers billeder og video til deres svindelnummer. Læs den historie her.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
Topscorer færdig
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
EKSKLUSIVT