Presset dansker: Vi er en smule sure

Lars Friis fik en fantastisk start som cheftræner for Sparta Prag, hvor han var med til at kvalificere klubben til Champions League for første gang i 19 år. Den danske træner oplever dog nu modgang, efter klubben på det seneste har haft en række dårlige resultater.



I sommer gik Lars Friis fra at være assistent for Brian Priske i Sparta Prag til selv at overtage posten som cheftræner for den tjekkiske storklub, da Brian Priske valgte at skifte til Feyenoord.

Lars Friis fik en fremragende start, efter han overtog styringen af klubben, der i de seneste to sæsoner er blevet tjekkisk mester. Lars Friis red nemlig på en bølge af gode resultater i starten af sin tid ved roret hos Sparta Prag. Han sørgede for, at klubben for første gang i 19 år lå ubesejret i ligaen frem til 10. spillerunde, hvor de noget chokerende tabte 3-2 på hjemmebane til Sigma Olomouc. Dette nederlag blev startskuddet til en elendig formkurve, hvor klubben siden har tabt yderligere to ud af de seneste tre kampe.

– Vi har allerede tabt for mange kampe, hvilket ikke er noget, vi er vant til. Men spørgsmålet er, hvordan vi løser det i hverdagen. Det handler ikke kun om kampene, men mest af alt om, hvad der sker imellem dem. Derfor er vi nødt til at arbejde hårdt., siger Lars Friis til det tjekkiske medie iDNES.

– Vi er måske ikke så glade, og vi er måske en smule sure, men vi skal alle starte med at kigge indad. Det er ikke Champions League, men den hjemlige liga, og vi skal altså vinde her, før vi igen kan komme i Europa.

Selvom resultaterne ikke er gået Sparta Prags vej på det seneste, har den nye danske cheftræner alligevel præsteret et pointsnit på 2,08 i sæsonens første 12 runder i den bedste tjekkiske række, Chance Liga.

Problemet er bare, at ærkerivalerne Slavia Prag og Plzeň, som er to af de hold, man har tabt til i de seneste runder, har præsteret et endnu bedre pointsnit, hvilket betyder, at Sparta foreløbigt er henvist til ligaens tredjeplads.

– Lige nu fokuserer vi mest af alt på at præstere bedre igen, så vi kan tale om titlen igen. Vi er nødt til at vinde, og det handler kun om os selv, ikke om alle de andre.

– Nu handler det om, at vi skal arbejde os tilbage til det, der gjorde os gode, så vi igen kan tage kontrollen over vores kampe og tale os ind i kampen om mesterskabet.

Efter nederlaget til Plzeň i denne weekend er Sparta Prag ni point efter Slavia Prag, som ligger på ligaens førsteplads med 34 point efter 12 runder.





TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Storklub vil hente Thomas Kristensen



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

OB – FC Fredericia

Vild udtalelse blusser op i Italien

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

– Dumdristigt og naivt

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen