Presset dansker: Vi er en smule sure

Lars Friis fik en fantastisk start som cheftræner for Sparta Prag, hvor han var med til at kvalificere klubben til Champions League for første gang i 19 år. Den danske træner oplever dog nu modgang, efter klubben på det seneste har haft en række dårlige resultater.



I sommer gik Lars Friis fra at være assistent for Brian Priske i Sparta Prag til selv at overtage posten som cheftræner for den tjekkiske storklub, da Brian Priske valgte at skifte til Feyenoord.

Lars Friis fik en fremragende start, efter han overtog styringen af klubben, der i de seneste to sæsoner er blevet tjekkisk mester. Lars Friis red nemlig på en bølge af gode resultater i starten af sin tid ved roret hos Sparta Prag. Han sørgede for, at klubben for første gang i 19 år lå ubesejret i ligaen frem til 10. spillerunde, hvor de noget chokerende tabte 3-2 på hjemmebane til Sigma Olomouc. Dette nederlag blev startskuddet til en elendig formkurve, hvor klubben siden har tabt yderligere to ud af de seneste tre kampe.

– Vi har allerede tabt for mange kampe, hvilket ikke er noget, vi er vant til. Men spørgsmålet er, hvordan vi løser det i hverdagen. Det handler ikke kun om kampene, men mest af alt om, hvad der sker imellem dem. Derfor er vi nødt til at arbejde hårdt., siger Lars Friis til det tjekkiske medie iDNES.

– Vi er måske ikke så glade, og vi er måske en smule sure, men vi skal alle starte med at kigge indad. Det er ikke Champions League, men den hjemlige liga, og vi skal altså vinde her, før vi igen kan komme i Europa.

Selvom resultaterne ikke er gået Sparta Prags vej på det seneste, har den nye danske cheftræner alligevel præsteret et pointsnit på 2,08 i sæsonens første 12 runder i den bedste tjekkiske række, Chance Liga.

Problemet er bare, at ærkerivalerne Slavia Prag og Plzeň, som er to af de hold, man har tabt til i de seneste runder, har præsteret et endnu bedre pointsnit, hvilket betyder, at Sparta foreløbigt er henvist til ligaens tredjeplads.

– Lige nu fokuserer vi mest af alt på at præstere bedre igen, så vi kan tale om titlen igen. Vi er nødt til at vinde, og det handler kun om os selv, ikke om alle de andre.

– Nu handler det om, at vi skal arbejde os tilbage til det, der gjorde os gode, så vi igen kan tage kontrollen over vores kampe og tale os ind i kampen om mesterskabet.

Efter nederlaget til Plzeň i denne weekend er Sparta Prag ni point efter Slavia Prag, som ligger på ligaens førsteplads med 34 point efter 12 runder.





Vil købe dansk landsholdsspiller – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris



CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige

De har brug for en kæmpe transfersucces!

Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!

Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent

Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn



EKSKLUSIVT

Vejles overlevelse som topklub er på spil


Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel

Dansk rekordhandel – Martin Albrechtsen ellevild

Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud

Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto

Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen

Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’

I svime over Oscar Højlund: Den næste leder


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Real Madrid-legende stopper karrieren

Der er potentiale til noget rigtig stort

Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser

Philip Billing jubler: Han er en vinder



Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay

Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet

Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker

Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen

Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?

Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi

Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England

Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’

Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’

Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund

Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen

Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna

Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’

Thelander afslører: Interesse fra udlandet

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’

Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’

Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’

Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Edgar Babayan stopper karrieren

Flere siddepladser på vej i Parken

Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby