Randers slår Brøndby og tager plads i top 6

Med en 4-2-sejr over Brøndby er Randers sikret en plads i top-6. Der venter Brøndby en knald eller fald-kamp.



Randers FC tog forårets første sejr i Superligaen mandag aften. På hjemmebane blev Brøndby slået med 4-2. Årets første sejr sikrede samtidig billetten til mesterskabsspillet for holdet.

Før sidste grundspilsrunde kan Randers ikke vippes ud af top-6. Det samme gælder nu for FC Nordsjælland. Brøndby skal ud i en direkte duel mod Silkeborg om den sidste plads i mesterskabsspillet. Brøndby kan nøjes med uafgjort.

På en elendig bane i det kronjyske var det mandag gæsterne, som satte sig solidt på opgøret fra start.

Trods den ringe grønsvær havde Brøndby succes med spillet langs jorden, og både Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki burde have bragt holdet i front.

Randers forsømte at udnytte Florian Danho og Mohamed Tourés fart på kontrastød, og hjemmeholdet blev presset langt tilbage.

Efter 25 minutter måtte Kvistgaarden lade sig udskifte med en skade. Det ramte Brøndbys offensiv. Spillet flød ikke længere, og Randers formåede at lægge et pres i den anden ende.

Kronjyderne tog det genvundne momentum med ind til anden halvleg. Og få minutter efter pausen slog Randers til.

Et skarpt indlæg fra Nikolas Dyhr blev pandet flot i nettet af Touré, mens Brøndbys defensiv tog den første af flere blundere.

Målet vækkede dog gæsterne. Bare fem minutter senere afsluttede Nicolai Vallys et flot angreb med en udligning, men defensiven har været en akilleshæl for Frederik Birks tropper i foråret.

Efter knap en times spil var der igen kaos i defensiven omkring en dødbold. Bolden hoppede og dansede på stregen, hvor André Rømer og Oliver Olsen i fællesskab fik tacklet bolden forbi Patrick Pentz.

Det lignede en afgørelse, da Danho 20 minutter før tid tørrede Brøndby-anfører Jacob Rasmussen og satte et skudforsøg op, hvis ripost blev omsat til Tourés anden scoring.

Indskiftede Jordi Vanlerberghe skabte dog fornyet håb i Brøndby-lejren, da han et kvarter før tid trykkede bolden ind fra distancen.

Brøndby satsede offensivt, men fik kun periodevist etableret et egentligt pres. Det var ikke nok til at fremtvinge endnu en udligning.

I stedet lukkede den tidligere Brøndby-spiller Mathias Greve opgøret i overtiden.

/ritzau/







‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!


Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Hyldes – nu er det forbi

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

AGF videre efter stort pokaldrama

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Den største underpræstation i Superligaen

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

‘Jeg forlader holdet’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Thomas Frank besøger dansk klub

Freder Superliga-boss

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Slagter Slot: Alt er galt!

– Jeg er enig med Tøfting

Udvist to gange på 16 minutter

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Ingen bud på Brian Riemer

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag