Rasende eks-United-holdkammerat sviner Zlatan: – Fuck dig og din kone

Romelu Lukaku og Zlatan Ibrahimovic endte tirsdag i et større skænderi, da Christian Eriksen blev den helt store helt i Milano-derbyet.



Tirsdagens Coppa Italia-kvartfinale mellem Inter og AC Milan udviklede sig til en kæmpe dansk triumf, da Christian Eriksen i det syvende minut af tillægstiden sendte et suverænt frispark op i krogen, hvilket sikrede Antonio Contes tropper en 2-1-sejr. 

Derbyet vil dog også blive husket for et voldsomt sammenstød mellem de to tidligere holdkammerater i Manchester United, Romelu Lukaku og Zlatan Ibrahimovic. Belgieren kom således helt op i det røde felt, og måtte holdes tilbage af flere holdkammerater, da pausefløjtet lød. 

– Fuck dig og din kone, råbte den rasende Lukaku således til Ibrahimovic, ifølge den engelske avis Daily Mirror

Lukaku var tilsyneladende rasende over noget, som Ibrahimovic skulle have sagt om den belgiske angribers mor. 

– Han vil gerne tale om mødre? Son of a bitch, lød det fra belgieren.

Lukakus pilgrimsejse
Zlatan Ibrahimovic og Romelu Lukaku var holdkammerater i Manchester United i 2016/17-sæsonen, men de to angribere har tilsyneladende ikke de varmeste følelser for hinanden. Under tirsdagens skænderi kom svenskeren angiveligt med en reference til en gammel udtalelse fra Farhad Moshiri, der har aktiemajoriteten i Everton. I 2018 udtalte Moshiri således, at en voodoo-besked havde overtalt Lukaku til at skifte til Chelsea. 

– Vi tilbød ham en bedre kontrakt end Chelsea, og hans agent ankom til Finch Farm for at underskrive kontrakten. Robert Elstone (Everton-boss, red.) var der, og det hele var på plads. Der var reportere udenfor. Og midt under mødet ringede Romelu så til sin mor. Han sagde, at han var på en pilgrimsrejse i Afrika eller et eller andet sted, og han havde prøvet voodoo, og at han havde fået besked på, at han var nødt til at tage til Chelsea, lød det, ifølge Football Italia, fra Moshiri dengang.

Lukaku afviste historien, og endte da også med at tage til Manchester United. 

Ibrahimovic så rødt
Og det var altså denne historie, som Ibrahimovic valgte at drille Lukaku med under tirsdagens opgør på San Siro, da Lukaku under deres skænderi spurgte svenskeren, om de skulle mødes uden foran stadionet efter kampen og få afgjort sagerne. 

– Ok, ring til din mor, lød svaret fra svenskeren, hvilket fik Lukaku op i det røde felt. 

Ibrahimovic fulgte herefter op med referencen til Lukakus pilgrimsrejse.

– Prøv dit voodoo-lort.

I sidste ende var det dog Romelu Lukaku og Inter, der fik den bedste aften. De to kamphaner fik begge et gult kort for sammenstødet, men Ibrahimovic måtte gå tidligt i bad, da han kort inde i anden halvleg fik endnu et gult kort. 







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arne Slot dybt frustreret

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Køber engelsk klub

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Medier revser Real Madrid-træner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Burde have lukket langt tidligere!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt