– Det rette ord er ‘funktionel’. I fodbold opstår denne slags situationer hele tiden, hvor spillere bliver købt, hvorefter det så viser sig, at de ikke fungerer i det taktiske system eller på det hold, de skal spille på.
Sådan lød det i slutningen af november, ifølge Football Italia, fra Inters direktør, Giuseppe Marotta, der udtalte sig om Christian Eriksen.
Ord, der ikke er ældet specielt godt, idet Christian Eriksen nu har startet på banen i Inters tre seneste kampe mod Milan, Lazio og Juventus. Og efter søndagens 3-0-sejr over Milan langede den tidligere Inter- og Real Madrid-angriber Antonio Cassano så ud efter Marottas udtalelse om Christian Eriksen.
– Jeg kan stadig ikke holde ud at høre på Marottas udtalelse om, at Eriksen ikke er en del projektet. Det var utroligt. Eriksen er ikke funktionel? Det (Eriksens opblomstring, red.) er spillerens fortjeneste, men også Contes, lød det således, ifølge BoboTV, fra Cassano.
Antonio Cassano kender Giuseppe Marotta fra deres fælles tid i Sampdoria, og den tidligere stjerneangriber har tidligere kritiseret Inter-direktørens kritiske udtalelse om Christian Eriksen. Cassano har ved flere lejligheder også omtalt Eriksen som ‘en mester’.
Stor ros til angrebsduo
Efter søndagens 3-0-sejr var Antonio Cassano særligt begejstret for Inters angrebsduo, Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der scorede henholdsvis ét og to mål i opgøret.
– Jeg havde ikke forestillet mig de ting fra Lautaro og Lukaku. Fortryllende ting. Lukaku er noget for sig, lød det således fra Cassano.
Romelu Lukaku, der har scoret 17 Serie A-mål i denne sæson, ligger i øjeblikket nummer to topscorerlisten. Cristiano Ronaldo scorede mandag to gange i Juventus’ 3-0-sejr over Crotone og nåede dermed op på 18 fuldtræffere. Lautaro Martinez er noteret for 13 ligamål indtil videre.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
