Real Madrid-stjerne om Alaba-transfer: – Det er ikke nok at have kvalitet

Toni Kroos ser David Alaba som en potentielt interessant forstærkning for Real Madrid, men tyskeren slår samtidig fast, at store navne tidligere har haft svært ved at slå til på Bernabéu.



David Alaba har i de seneste måneder været rygtet til Real Madrid, og det er ikke gået Toni Kroos’ næse forbi. 

Den tyske midtbanespiller slår dog fast, at han ikke ved, om den østrigske forsvarsspiller er på vej til Bernabéu. 

– Problemet er, at jeg ikke har spillet sammen med ham i de seneste syv år. Derfor er det en smule svært for mig at udtale mig om, hvad han tænker. Det er sandt, at jeg også har læst, at Alaba sættes i forbindelse med Real Madrid. Men jeg har ingen informationer om det, lyder det, ifølge Sky, fra Toni Kroos.

Har utvivlsomt niveauet
Toni Kroos er dog ikke i tvivl om, hvorvidt David Alaba rent spillemæssigt har niveauet til at spille for Real Madrid.

– Hvis han starter inde for Bayern München, så har han helt sikkert også kvaliteten til at spille for Real Madrid. Det er klart. Men vi må se, hvordan det ender, lyder det således fra Kroos, der spillede sammen med David Alaba fra 2010 til 2014.

Skal have den rette mentalitet
Én ting er dog at have kvaliteten – noget andet er at have den rette mentalitet. Sådan lyder advarslen fra Toni Kroos, der – uden at nævne navne – slår fast, at store navne tidligere har fejlet efter at være skiftet til Real Madrid. 

– Jeg vil sige, at der har været mange spillere her, som helt sikkert havde kvalitet. Her er det nødvendigt at have kvalitet. Du skal være i god fysisk form, og du skal have den rette mentalitet, selvom tingene ikke altid går din vej. Det er ikke nok kun at have fodboldmæssige kvaliteter. 

David Alaba meldte i sidste uge ud, at han forlader Bayern München på en fri transfer til sommer.  Den 28-årige Alaba meddelte dog ikke, hvor han fortsætter karrieren. Ifølge den italienske transferekspert Fabrizio Romano har David Alaba indgået ‘en mundtlig aftale’ med Real Madrid om en fem-årig aftale med en årsløn på 90 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’