Ronaldo var tæt på chokskifte efter skænderi med holdkammerat

Cristiano Ronaldo ønskede i 2006 at forlade Manchester United, og portugiseren havde angiveligt sagt ja til at skifte til Valencia.



Efter tre år på Old Trafford var Cristiano Ronaldo i sommeren 2006 indstillet på at forlade Mannchester United.

Portugiseren var kommet på kant med holdkammeraten Wayne Rooney under VM-slutrunden i Tyskland, hvor dribleren opfordrede dommeren til at udvise englænderen under kvartfinalen mellem Portugal og England. 

Ville væk fra Manchester
Ronaldo blev herefter upopulær i England, og endda i Manchester United, hvor flere holdkammerater ikke var imponerede over portugiserens ageren. Og det fik Ronaldo til at føle, at han ikke fik støtte fra sin arbejdsgiver.

– Jeg mener, at jeg bør komme væk fra Manchester. Omstændighederne er ikke de rette for at fortsætte i Manchester. Om to eller tre dage vil jeg beslutte mig for, hvor jeg tager hen. Jeg har altid sagt, at jeg ønsker at spille i Spanien. Ingen har haft min ryg i Manchester, selvom jeg ikke har gjort noget ondt mod nogen, lød det ifølge Goal fra Cristiano Ronaldo i juli 2006. 

Havde skaffet midlerne 
Og efter denne udtalelse var Valencias sportsdirektør, Amadeo Carboni, hurtig til at kontakte Cristiano Ronaldo. 

– Jeg ankom på det rette tidspunkt. Valencia var den by, der havde størst fordel af det økonomiske, sociale og sportslige boom. Vi havde skaffet ressourcerne til at hente ham. Vi havde indgået aftaler med Nike og Coca Cola, som var spillerens sponsorer. 

– Allered dengang tjente Ronaldo 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) om året, hvilket er meget for en klub som Valencia. Derefter kom vi til det stadie, hvor Cristiano skændtes med Manchester United. I 2006/07 nød Valencia godt af boomet, og jeg havde hans ‘ja’ til at vi kunne hente ham. 

Efter at Cristiano Ronaldo havde givet grønt lys for en transfer til Valencia, gik Carboni i gang med at forberede papirarbejdet. 

– Kontrakten var blevet underskrevet af Mendes (Ronaldos agent, red.). Der manglede intet mellem Ronaldo, agenten og mig. I sidste ende blev handlen dog ikke realiseret. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!