Ronaldo var tæt på chokskifte efter skænderi med holdkammerat

Cristiano Ronaldo ønskede i 2006 at forlade Manchester United, og portugiseren havde angiveligt sagt ja til at skifte til Valencia.



Efter tre år på Old Trafford var Cristiano Ronaldo i sommeren 2006 indstillet på at forlade Mannchester United.

Portugiseren var kommet på kant med holdkammeraten Wayne Rooney under VM-slutrunden i Tyskland, hvor dribleren opfordrede dommeren til at udvise englænderen under kvartfinalen mellem Portugal og England. 

Ville væk fra Manchester
Ronaldo blev herefter upopulær i England, og endda i Manchester United, hvor flere holdkammerater ikke var imponerede over portugiserens ageren. Og det fik Ronaldo til at føle, at han ikke fik støtte fra sin arbejdsgiver.

– Jeg mener, at jeg bør komme væk fra Manchester. Omstændighederne er ikke de rette for at fortsætte i Manchester. Om to eller tre dage vil jeg beslutte mig for, hvor jeg tager hen. Jeg har altid sagt, at jeg ønsker at spille i Spanien. Ingen har haft min ryg i Manchester, selvom jeg ikke har gjort noget ondt mod nogen, lød det ifølge Goal fra Cristiano Ronaldo i juli 2006. 

Havde skaffet midlerne 
Og efter denne udtalelse var Valencias sportsdirektør, Amadeo Carboni, hurtig til at kontakte Cristiano Ronaldo. 

– Jeg ankom på det rette tidspunkt. Valencia var den by, der havde størst fordel af det økonomiske, sociale og sportslige boom. Vi havde skaffet ressourcerne til at hente ham. Vi havde indgået aftaler med Nike og Coca Cola, som var spillerens sponsorer. 

– Allered dengang tjente Ronaldo 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) om året, hvilket er meget for en klub som Valencia. Derefter kom vi til det stadie, hvor Cristiano skændtes med Manchester United. I 2006/07 nød Valencia godt af boomet, og jeg havde hans ‘ja’ til at vi kunne hente ham. 

Efter at Cristiano Ronaldo havde givet grønt lys for en transfer til Valencia, gik Carboni i gang med at forberede papirarbejdet. 

– Kontrakten var blevet underskrevet af Mendes (Ronaldos agent, red.). Der manglede intet mellem Ronaldo, agenten og mig. I sidste ende blev handlen dog ikke realiseret. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’