Ronaldos nedtur: Her kan han stadig være værdifuld

Cristiano Ronaldo er selv skyld i, at ingen europæiske fodboldklubber vil hente ham, mener Tipsbladets chefredaktør.



Alt peger på, at Cristiano Ronaldos tid som fodboldspiller på den europæiske klubscene synger på sidste vers. 

Rygterne omkring et skifte til Saudi Arabiske Al-Nassr tager for alvor til, og for nylig skrev Marca, at klubben forventer at præsentere ham inden årets udgang. Et skridt, der utvivlsomt er et gigantisk et nedad set ud fra et sportsligt perspektiv. 

Portugiseren ville ellers fortsat kunne spille en vigtig rolle hos en europæisk topklub, vurderer Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen. Ronaldos historik og hans mange mål på et kæmpende Manchester United-hold i sidste sæson viser med tydelighed, at han stadig ved, hvor målet står. 

– Jeg tror ikke, det er Cristiano Ronaldos evner, der holder ham tilbage og betyder, at han ikke har fået en ny klub endnu. Eller jo, han er selvfølgelig ikke den dominerende verdensklassespiller, han var i årene i Real Madrid. Men som afslutter og i sit spil har Cristiano Ronaldo stadig rigeligt i tanken til at kunne bidrage for snart sagt enhver klub i verden. 

– Jeg kunne sagtens se ham som en ekstremt værdifuld indhopper i Real Madrid, i Chelsea, ja selv i Manchester City, der i min bog er det stærkeste hold i verden uanset, at de ikke har vundet Champions League endnu. Men det er problemets kerne: Han kan jo ikke leve med at være indhopper, forklarer chefredaktøren.

Netop problemets kerne fylder en del i hele sagaen omkring Cristiano Ronaldo, der fik sin kontrakt med Manchester United revet over i november efter et langt interview med journalist Piers Morgan, hvor han svinede Manchester United samt en masse nøglepersoner i klubben til. 

Flere gange i sæsonen har han også sat sig selv over holdet ved at udvandre fra kampene, mens de stadig er i gang. Og netop det skræmmer mange væk, forklarer Troels Bager Thøgersen.

– Det er al balladen og bagagen, der holder Cristiano Ronaldo tilbage. Mistanken om, at han fortsat kræver at være midtpunkt for sit hold, den spillet drejer sig omkring, og som de andre skal servicere og være statister for.

– Vi så Argentina have succes med at sætte Messi i centrum ved VM og i Copa América sidste år. Men Cristiano Ronaldo kan ikke på samme måde som Messi kompensere for de år, der trods alt begrænser energien og evnen til at løbe i samfulde 90 minutter hos dem begge,

– Det samme gælder Cristiano Ronaldo på et nyt klubhold. Et hold kan ikke vinde et af de store mesterskaber i Europa eller Champions League, hvis man skal have portugiseren med som dødvægt i det defensive arbejde i 90 minutter. Det dur bare ikke.

– Og det tvivler jeg på, Cristiano Ronaldo forstår, og jeg tror, de store klubber i Europa med mesterskabsambitioner og drømme om at vinde Champions League også tøver af samme grund. Det er for stort et sats at hente Ronaldo, hvis han flipper totalt ud og raser ud til Piers Morgan, efter at en ny klub har givet ham en rolle som rotationsspiller, der starter mod de mindre hold og når det taktisk giver mening, men starter fra bænken i de svære, løbeintense kampe, forklarer chefredaktøren. 

Netop det at være rotationsspiller kan blive en stor mundfuld at sluge for Ronaldo. 

– Selv jeg hvis var præsident i Sporting, der trods alt ikke er i en Top 5-liga, ville jeg tøve med at hente Cristiano Ronaldo, for også der ville han have svært ved at følge med i de største og vigtigste kampe. Og jeg forstår til fulde, at en klub i en Top 5-liga kun henter ham, hvis man virkelig får indtrykket af, at han har fattet, at han er rotationsspiller og ikke klubbens nye omdrejningspunkt,

– Af de årsager kunne det sagtens være, at Cristiano Ronaldo endte i Saudi-Arabien. Det er en af de stærkeste ligaer i Mellemøsten og Asien, men tempoet er også så meget lavere end i Europas topligaer, at man her sagtens kunne gøre Cristiano Ronaldo til opdrejningspunkt i en af topklubberne. Og så er der også millioner nok til at honorere Ronaldo og hans agent Jorge Mendes' ønsker til lønnen, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Skulle Cristiano Ronaldo skifte til Al-Nassr, så meldes det, at han kommer til at tjene godt 200 millioner euro pr sæson på løn og reklameindtægter. 





Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama



Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse



Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned