Blev udnyttet: Her er de nye SIF-ejeres historie

De kommende Silkeborg-ejere har haft en kringlet vej ind i fodbold.



SILKEBORG (Tipsbladet): Som Silkeborg-direktør Kent Madsen bemærkede på tirsdagens pressemøde, er der langt til byen Birmingham i Alabama.

Her var Madsen og Silkeborg-ledelsen på besøg i sommer hos Trivela Group, der nu køber 80 procent af Silkeborg for 120 millioner kroner og en yderligere investering på 40 millioner, hvis ellers handlen bliver odkendt på en generalforsamling 11. december.

Alabama er i sportssammenhæng især kendt for college-footballholdet med kælenavnet 'Crimson Tide', der spiller foran 100.000 tilskuere, og til gengæld overhovedet ikke for det fodbold, vi kender i Danmark og Europa.

Så hvad er det, der har fået stiftererne Benjamin Boycott og hans kollega Kenneth Polk til at købe Silkeborg IF efter også at have købt Walsall i den engelske League Two i 2022 og irske Drogheda United i 2023?

– Jeg er først og fremmest fodboldfan, fortæller Benjamin Boycott.

– Inspiration til at skabe Trivela. Ja jeg kom i første omgang ind i fodbold, da jeg arbejdede i finansverdenen, og der begyndte jeg også at arbejde i en non-profit organisationn. Det var faktisk sådan, vi mødtes, i en organisation, der brug fodbold som platform for humanitært arbejde i udviklingslande i Østafrika, Vestafrika og Carribien. Det var min første erfaring med fodbold.

– Og vi prøvede end ikke at komme ind i professionel fodbold. Det var aldrig en overvejelse for os at udvikle professionelle sportsfolk. Vi drev og byggede fodboldfaciliteter i meget dårligt stillede   miljøer, og vi havde overhovedet ikke professionel fodbold i tankerne. Men vi endte med at have en række særdeles dygtige spillere, som man får, hvis man har et projekt i Vestafrika.

Foto: Alamy

– Men heller ikke der var det vores mål. Vi ville bare fortsætte det gode arbejde og bruge fodbold til at skabe noget godt i verden. Men så oplevede vi, hvordan de her spillere blev udnyttet helt forfærdeligt af agenter og scouts. Det er en modbydelig branche. Vi havde en masse horror-historier med spillere, der blev udnyttet. Og så var det, Trivela opstod efter løbende samtaler mellem mig og Kenneth Polk.

– Kunne vi starte klubber i Afrika for at beskytte de her spillere. Vi startede de her klubber, fordi spillerne blev trænet af agenter og scouts, og vi ville gerne beskytte dem og give dem en vej til Europa. Han havde gennem sine forbindelser kendskab til mange investeringsmuligheder i europæisk fodbold, og så skabte vi langsomt den her fælles vision om Trivela Group, som er en kapitalgruppe af fodboldklubber i Europa og Afrika, der alle skal stå selv og være uafhængige, siger Benjamin Boycott.

For Benjamin Boycott, der er direktør i Trivela Group, er det en afgørende pointe, at Silkeborg IF og de andre klubber Walsall og Drogheda United ikke er over- eller underordnet hinanden.

– Meget handler om, at vi har en meget decentraliseret model. Der er en administrende direktør her, der har fuldstændig styr på, hvad han gør, og som har gjort det længe. Ham skal vi støtte. Det samme gælder sportschefen og cheftræneren her. Folk skal i den grad forvente, at det bliver 'business as usual', og så kommer der forhåbentlig endnu flere gode langsigtede muligheder.

– I forhold til, om der opstår søskende-misundelse, så har det faktisk fungeret rigtig godt mellem Walsall og Droghedas supportere. Vi spillede en venskabskamp mellem de to hold, og jeg tror, i alt 800 Walsall-fans rejste til Irland til kampen. Vi har haft en masse Drogheda-fans, der har været i Walsall for at se kampe. Og så må vi se, hvordan det udvikler sig over tid.

Silkeborg IF's næste sportslige opgave kommer på mandag i Herning, hvor man spiller en vigtig topkamp mod FC Midtjylland.





– Det er helt hjernedødt


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Skidt nyt for Andreas Christensen

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Her kan du se OB mod Brøndby IF

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

– Ingen har pengene til at friste mig

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

På røven over dansk stjerne

Storroser Yuito Suzuki

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

I svime over dansker

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Sådan starter OB og Brøndby IF

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Sensationel udvikling på vej?

Skrækkeligt Napoli-nyt

FC København-transfer går hele verden rundt

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Fire på stribe for Hjulmand

Eriksen med stor hyldest

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

Neestrup: Snoren er kortere her