Schmeichel bliver helten i pokalfinale

Celtic slog ærkerivalen Rangers i Liga Cup-finalen, som blev afgjort i straffekonkurrence.



Kasper Schmeichel kan kalde sig skotsk cupvinder, og hans klub, Celtic, er nu foran Rangers i de to ærkerivalers indbyrdes pokalregnskab.

Efter 3-3 efter ordinær og forlænget spilletid blev den hæsblæsende finale mellem de to ærkerivaler afgjort fra 11-meterpletten.

Begge hold udnyttede de tre første forsøg, inden Kasper Schmeichel i fuld længde reddede Ridvan Yilmaz’ spark. Den blev straffekonkurrencens eneste redning.

Det er 22. gang, Celtic vinder ligacuppen. Dertil kommer 54 mesterskaber, 42 pokalsejre og en enkelt europæisk triumf. Dermed er Celtic nu oppe på 119 titler mod Rangers’ 118.

Schmeichel havde i det hele taget en travl dag i målet, og han kom i knibe første gang kort før pausen i den ordinære kamp.

Hans holdkammerat Greg Taylor smed bolden væk omkring midterlinjen, og to Rangers-spillere stormede mod Celtic-målet i fuld galop.

Schmeichel parerede den første afslutning fra Hamza Igamane, men Nedim Bajrami fulgte op og skubbede kuglen i det tomme mål, mens Taylor hamrede sin knytnæve i græsset.

Rangers burde havde øget til 2-0 i starten af anden halvleg, da Taylor lavede ulykker igen.

Én Celtic-forsvarer var alene med fire Rangers-spillere, men de blåklædte fik ikke spillet chancen stor nok. Det blev dyrt for Rangers, for få minutter senere var Celtic på omgangshøjde.

Naturligvis var Greg Taylor involveret igen. Efter et hjørnespark hamrede han til bolden fra kanten af feltet, skuddet tog en afretning og snød Jack Butland i Rangers-målet.

Kort efter bragte Daizen Maeda Celtic i spidsen, men der var stadig liv i Rangers-holdet og ikke mindst i den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mohamed Diomande.

Et kvarter før tid vendte han sig hårdt presset i feltet og fik presset bolden forbi Schmeichel til udligning.

Så var Rangers ovenpå og var flere gange ved at tage føringen. Men fem minutter før tid forivrede holdet sig og blev fanget med for mange folk fremme på banen. Celtics Arne Engels serverede bolden for Nicolas-Gerrit Kühn, der scorede det, der lignede et sejrsmål.

Det var dog en kamp, der aldrig faldt til ro. Og minuttet efter var Rangers tilbage i kampen, da Danilo headede kuglen i nettet fra tæt hold og sendte kampen i forlænget spilletid.

Her var spillerne tydeligt udkørte, og der blev ikke scoret mere. Dermed skulle det hele afgøres fra pletten, hvor Schmeichel altså tiltvang sig en hovedrolle.

/ritzau/



FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bo Henriksen fyret

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Storklub meldes interesseret

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg