Niveauforskellen var til at se på banen og på resultattavlen, da Randers FC torsdag aften gæstede Premier League-holdet Leicester i Conference Leagues playoffrunde om en plads i ottendedelsfinalerne.
Trods en mirakuløs Randers-udligning til 1-1 lige inden pausen, endte kronjyderne med at tabe hele 1-4 i en kamp, hvor storfavoritterne Leicester, som havde Kasper Schmeichel og Jannik Vestergaard med, ellers havde rigeligt med chancer for at score yderligere.
Randers, der spillede sin første kamp i forårssæsonen, haltede efter i tempo og evner gennem hele kampen, men kan takke målmand Patrik Carlgren for, at nederlaget ikke blev større foran godt 550 medrejsende fans.
Nu er det voldsomt op ad bakke for kronjyderne, når de næste torsdag tager imod Leicester i returopgøret.
På King Power Stadium kom værterne strålende fra land og skabte tre store chancer i det første kvarter, men Carlgren tog to flotte redninger, og Leicesters Patson Daka headede lige over mål.
Randers var advaret, og efter 22 minutter kom Leicester fortjent foran 1-0 ved Wilfried Ndidi efter en pæn kombination i feltet.
Randers halsede langt efter tempoet i kampen, og de hurtige og vævre offensivspillere hos englænderne var en konstant trussel mod det noget tungere Randers-forsvar.
Samtidig lykkedes gæsterne sjældent med at sætte flere afleveringer sammen, så der var brug for Carlgren i målet. Det særligt lige inden pausen, hvor svenskeren blandt andet hev en fantastisk fodparade op af hatten.
Det lignede, at Randers kunne gå lettet til pause kun nede med et mål, men ud af det blå skete fodboldens magi. Randers-anfører Vito Hammershøy-Mistrati kombinerede med kantspiller Tosin Kehinde, der lagde bolden ind til anføreren.
Han sparkede bolden fladt ind bag Schmeichel til en voldsomt overraskende pausestilling på 1-1 efter Randers’ kun andet skud i kampen.
Der gik dog ikke mere end fire minutter af anden halvleg, før Leicester bragte sig foran 2-1. Det var kantspilleren Harvey Barnes, som sparkede bolden i nettet efter en misforståelse i Randers-feltet.
Leicester dominerede videre mod Randers, der gav for alt meget plads mellem sine kæder, og det boltrede værterne sig på. Det kostede endnu en scoring i 54. minut, da Patson Daka kunne bugsere en returbold i mål til 3-1.
Randers protesterede, da Daka lignede en mand i offside, men da VAR ikke var i brug ved kampen, stod dommerens vurdering altså ved magt.
Leicester lugtede blod og trykkede Randers langt ned på egen halvdel, så Carlgren flere gange måtte vise sit værd i en pragtkamp af målmanden.
Med godt et kvarter igen måtte han dog se sig passeret nok engang, da Kiernan Dewsbury-Hall øgede til slutresultatet 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
