Sebulonsens store drøm: Har ikke hørt noget endnu

Brøndbys Sebastian Sebulonsen er genopstået og har brændt banen af i denne sæson. Efter torsdagens træning satte han ord på tilværelsen i et interview med Tipsbladet og flere andre medier.



BRØNDBY (Tipsbladet): Sebastian Sebulonsen har taget skeen i den anden hånd i denne sæson.

Det hele blev kickstartet i anden spillerunde, hvor backen blev indskiftet mod Vejle Boldklub og både scorede og assisterede.

Siden har han ikke set sig tilbage.

– Fodbold er lidt nemmere, når man har selvtillid. Jeg prøver at gøre det godt hver eneste dag og spille gode kampe i weekenden. Jeg prøver at komme ind i en bobel, hvor det hele sker lidt af sig selv og bliver til gode rutiner.

Sebastian Sebulonsen har tumlet med skader og manglede form i løbet af størstedelen af sit Brøndby-ophold. Nu er han imidlertid så formstærk, at det ikke er unaturligt at spørge, om han er ved at nærme sig det norske landshold.

– Jeg har ikke snakket med Ståle. Hvis det går godt, og han føler, jeg fortjener det, så regner jeg med at høre fra ham. Hvis ikke har jeg fuld fokus på at gøre det godt her, siger Sebastian Sebulonsen, der beder andre vurdere, om han snart bør have en landsholdsplads.

– Det må andre mene noget om. Jeg prøver at spille så godt som muligt her i Brøndby, og har det godt med det, siger nordmanden, der selvfølgelig drømmer om en dag at trække nationaldragten over hovedet.

Sebastian Sebulonsen står noteret for 19 kampe for det norske U21-landshold.

Foto: Alamy

Intens guldkamp i Norge
Selvom Sebastian Sebulonsen har sit fokus på Brøndby, kan han ikke lade være med også at kaste et blik på norsk fodbold, hvor sæsonen nærmer sig sin afslutning.

I skrivende stund indtager nordmandens tidligere klub Viking FK tredjepladsen med fem point op til Brann på det øverste trin af medaljeskamlen. Guldet er indenfor rækkevidde, men det vil kræve et større mirakel, da der blot resterer to spillerunder.

Sebastian Sebulonsen følger det hele uhyre tæt.

– Jeg følger ret meget med. Hvis ikke kampene kollidere med vores, forsøger jeg at se dem alle. Jeg har også mange venner i klubben. Meget skal gå deres vej, hvis det skal blive til guld, men top 2 vil også være stort.

Blandt andet spiller Sebastian Sebulonsens tidligere holdkammerat i både Viking FK og Brøndby IF  Henrik Heggheim igen i Viking FK.

– Henrik er glad og har spillet en god sæson, så han er en glad mand.

24-årige Sebastian Sebulonsen spillede i Viking FK i lidt over to år.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus