Shearer om dansk stjerne: ‘Virkelig uretfærdigt’

Premier League-legenden Alan Shearer mener ikke, at Rasmus Højlund er blevet behandlet retfærdigt efter danskerens skifte til Manchester United.



Trænerskiftet i Manchester United vil betyde øget konkurrence for Rasmus Højlund i angrebet. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere Premier League-bomber Alan Shearer, der samtidig argumenterer for, at den danske landsholdsangriber er blevet udsat for uretfærdig behandling efter ankomsten til Old Trafford i sommeren 2023. 

– Der er ingen tvivl om, at Amorim vil ønske at hente en centerforward ind, for det er en af de positioner, hvor de er nødt til at forstærke sig. Men jeg kan godt lide Højlund, og jeg synes, at det har været virkelig uretfærdigt, det han har været igennem i løbet af sin korte tid på Old Trafford. 

– Prisen var kæmpestor, presset var kæmpestort og han var ikke klar til at starte inde regelmæssigt. Han ville have været langt mere egnet til at komme lidt ind og ud af holdet, så han kunne lære og udvikle sig, i stedet for at gå direkte ind og være førstevalg i en klub som Manchester United. 

– Hvis det var blevet gjort anderledes, så ville det have været bedre for ham og hans udvikling. Men på grund af omstændighederne, da han ankom, så har han været nødt til at spille meget mere, end han burde have gjort. Men han er en virkelig lovende spiller, og jeg kan rigtigt godt lide meget af det, jeg ser, lyder det ifølge The Athletic fra Alan Shearer. 

Rasmus Højlund startede torsdag inde, da Manchester United torsdag slog græske PAOK FC med 2-0 i Europa League, men efter slutfløjtet var den tidligere Manchester United-stjerne Paul Scholes ikke helt tilfreds med danskerens præstation. 

– Jeg var lidt skuffet over Rasmus Højlund. Jeg tror, at han vil komme til at forbedre sig og blive bedre, når han får en træner, der tror på ham. Jeg siger ikke, at Ruud (van Nistelrooy, red.) ikke tror på ham, lød det ifølge TNT Sports fra Paul Scholes. 

Paul Scholes pegede endvidere på, at Rasmus Højlund i højere grad skal få samarbejdet med anfører Bruno Fernandes til at køre endnu bedre, hvis danskeren skal have endnu mere succes fremadrettet. 

Næste kamp for Rasmus Højlund og Manchester United er søndag klokken 15, hvor der venter en hjemmekamp mod Leicester i Premier League. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig