Simpsons, GTA og hårtab: Italienerne morer sig over Contes Eriksen-tortur

I Italien er der mange fans, der finder Antonio Contes behandling af Christian Eriksen ganske komisk.



Der er blevet sagt og skrevet meget om Christian Eriksens store nedtur i Inter, hvor den danske superstjerne tilbringer stort set al sin tid på bænken, pånær når Antonio Conte i overtiden vælger at give danskeren fuldstændigt ligegyldige indhop. 

I Italien er der allerede mange, der har brokket sig over Contes behandling af Eriksen, der af Åge Hareide er blevet betegnet som ‘ydmygende’. Men der er åbenbart også mange italienske fans, der finder Contes behandling af Eriksen særdeles komisk, omend også unødigt svinsk. 

Masser af memes
Avisen La Gazzetta dello Sport har således samlet en række memes fra Instagram, hvor italienske fans morer sig over Antonio Contes lettere sadistiske behandling af Christian Eriksen. ‘En eksplosion på de sociale medier’, skriver avisen således om de mange Eriksen-memes. 

Blandt disse finder man eksempelvis et billede, hvor Antonio Conte er vågnet op midt om natten og spørger sig selv: ‘Huskede jeg at ydmyge Eriksen? Ah ja, jeg fik ydmyget ham’, hvorefter Inter-bossen med sindsro kan ligge sig til at sove igen. 

Der er også en reference til Ringenes Herre, hvor karakteren Bilbo Baggins spørger sig selv: ‘Hvorfor egentlig ikke? Hvorfor kan jeg ikke sætte den på i to minutter?’, mens han står med ringen i hånden. En reference til Contes besynderlige forkærlighed for at skifte Eriksen ind med to minutter tilbage. 

På et andet meme kan man se Eriksen fanget i en bil, hvor han har skrevet ‘AIUTO’ på håndfladerne, hvilket betyder ‘HJÆLP’ på italiensk. Der er også et meme med et billede af en disillusioneret Eriksen, der står på sidelinien, klar til endnu et ubrugeligt indhop: ‘Hvis 2020 var et billede’, lyder teksten. 

Der er også et The Simpsons-meme, hvor Contes hoved er sat ind i stedet for Homer Simpsons, mens de andre Simpsons-karakterer kigger vredt på Conte: ‘Efter at man igen-igen-igen ser Eriksen blive sendt ind i det 90. minut’, lyder teksten. 

Der er også en reference til PlayStation-spillet GTA San Andreas, hvor protagonisten Carl Johnson siger ‘Ah shit, here we go again: ‘Eriksen, når det 90. minut nærmer sig’, lyder teksten. 

Og sidst, men ikke mindst, er der også et meme om Christian Eriksens nye korthårede frisure: ”At have Conte som træner er på ingen måde stressende’, siger den 28-årige Eriksen’ lyder teksten i memet, hvor billedet af Eriksen er redigeret, så han fremstår skaldet. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg