Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Victor Froholdt og Morten Hjulmand var begge i vælten i gårsdagens topkamp i Portugal, hvor de forsvarende mestre fra Sporting snød FC Porto i sidste øjeblik.



På Estádio do Dragão i Porto var der danskeduel i topstriden om det portugisiske mesterskab. Både Victor Froholdt og Morten Hjulmand spillede fuld tid.

Kedlerne blev tidligt sat i kog i Portugals næststørste by, da to af hjemmeholdets fans havde taget Atletico Madrid-trøjer med til Morten Hjulmand, der dog ikke tog videre på vej. Alt dette skete endda inden, at kampen gik i gang.

Da dommeren endelig fløjtede kampen i gang, var det Porto, der viste sig tydeligt frem som favoritten i duellen om det portugisiske mesterskab.

– Vi ville gerne dominere kampen, når vi havde bolden, hvilket gjorde at Sporting trak sig en smule. Overordnet synes jeg, vi dominerede kampen, men Sporting spillede også ganske fint, siger den 19-årige, danske Porto-spiller til Sport TV.

Efter 77 minutter scorede hjemmeholdets Seko Fofana, der er kommet til i januar-transfervinduet.

Men ‘løverne’ fra Lissabon havde ikke opgivet kampen, selvom Porto pressede på for at få alle tre point. I det tiende tillægsminut får Hjulmand og co. straffespark. Ligatopscorer, Luis Suarez, scorede sikkert, og kampen endte dermed 1-1.

– Vi er skuffede. Vi var stærkest i de sidste 25 minutter, men det var en kompliceret og konkurrencepræget kamp, sagde Victor Froholdt til Sport TV.

Også det tidligere FCM-stortalent, Ousmane Diomande, spillede fuldtid i mandagens portugisiske topopgør.





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson