Stor triumf: Dansker i vild fest hele natten

Tilskuere stormede banen, og der blev drukket champagne i stride strømme, da Breidablik vandt det islandske mesterskab i søndags med Daniel Obbekjær på banen.



Øl, champagne og pizza. 

Det lyder voldsomt festligt. 

Og det var det i den grad for den tidligere Superliga-spiller Daniel Obbekjær. 

Det islandske mesterskab skulle afgøres i et hæsblæsende drama mellem Vikingur og Breidablik i søndags i i den sidste spillerunde.

Det hele endte med, at Obbekjær og Breidablik brød ud i glæde efter en 3-0-sejr. 

– I det sekund, hvor dommeren fløjtede af, og fansene stormede banen, var det en utrolig følelse, som jeg blev ramt af. Jeg tror næsten, at man skal opleve det, fordi jeg har været svært at sætte ord på det.

– Fansene invaderede banen og sagde tillykke og tak. Det var en ubeskrivelig følelse, fortæller Daniel Obbekjær i et interview med Tipsbladet. 

Spillerne var meget fokuserede inden den vigtige kamp, og danskeren havde forudset, at det ville blive ganske dramatisk. Derfor fik den én over nakken, da mesterskabet kom i hus.

– På forhånd havde vi planlagt, at vi skulle have en afslutningsfest med spisning. Udfaldet af kampen kom selvfølgelig til at spille ind, hvor sjovt det ville blive. Lige efter kampen fejrede vi det på banen med fansene, og der var præmieoverrækkelse.

– Derefter kom vi i omklædningsrummet, og der kom øl, champagne og pizza. Vi fik festet videre med høj musik. Kampen blev spillet på udebane, og vi tog så tilbage til vores klub, hvor vi afholdt vores afslutningsfest. Det blev lavet på en rigtig fin måde.

– Spillere og staben havde en afslutningsfest i en bygning, mens alle fansene fejrede det 50 meter væk i en anden bygning. Vi gik over til dem og blev hyldet i en halv time. Vi fik god mad og og drikkelse. Vi spillede desværre på en søndag, så det gjorde, at stort set alt var lukket. Vi holdt det i vores eget lokale, men det var bestemt også godt. Det var til langt ud på natten.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Breidablik

Havde du så mange tømmermænd?

– Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er ikke den store alkoholdrikker, men da vi var kommet sent i seng og kun havde fået et par timer på låget, så var jeg noget ramt og træt. Tømmermændsmæssigt var der nogle, der havde det værre end mig.

Havde I fået fri dagen efter?

– Dagen efter skulle vi mødes klokken 12, og det viste sig at være noget tidligt for nogle folk. Vi fik lidt frokost og fik sagt god ferie.

Den 22-årige dansker kom til den islandske klub i marts, og han har kontrakt med Breidablik for resten af 2025. 

– Det har været en utrolig opgave at vinde et mesterskab. Det er kun tredje gang i klubbens historie, at det sker. Det har været en fed sæson. Personligt har jeg udviklet mig. Spilletidsmæssigt vil jeg gerne have spillet mere i starten af sæsonen, men mod slutningen har jeg fået en del kampe, afslutter den nykårede islandske mester. 

Obbekjær forlod dansk fodbold og OB i januar 2022 til fordel for York United i Canada.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!