Fra de spektakulære rammer i Hollywood til en arbejderby, der rummer et hav af inkarnerede fodboldfans, i det nordøstlige Wales.
Ryan Reynolds og Rob McElhenney har taget et lynkursus i klubejerskab, siden stjernerne fra filmverdenen overtog Wrexham AFC i februar 2021.
Selv om klubben tørner ud i Englands femtebedste række, har Wrexham taget fodboldverdenen med storm. Desuden viser Disneys dokumentarserie 'Welcome To Wrexham', at klubben er tæt forbundet med dens lokale fans.
Med en sejr mod Boreham Wood lørdag vil Wrexham være sikker på at vinde National League og rykke op i League Two. Dermed er kursen sat mod det professionelle ligasystem i engelsk fodbold.
Den tidligere Manchester United-målmand Ben Foster droppede sin pension i marts og skrev kontrakt med klubben frem til sommer.
I et interview med Daily Mail fortæller han, at Wrexhams kuriøse ejere følger med fra sidelinjen med stor passion.
– Det er så fedt og så mærkeligt på samme tid. Rob McElhenney besøger træningsbanen og stadion og spiser frokost med os, mens Ryan Reynolds altid skriver til os (spillerne, red.) via WhatsApp efter vores kampe, siger den 40-årige brite.
– De har lovet os en stor fest, hvis vi rykker op, og de vil tage os til et sted med en masse blinkende lys.
Wrexham leverede et sandt Hollywood-drama, da holdet besejrede den direkte titelkonkurrent, Notts County, i sidste uge. Kampen endte 3-2 takket være en straffesparksredning af Ben Foster i syvende minuts tillægstid.
Det walisiske foretagende har på førstepladsen 107 point for 44 kampe, mens Notts County har fire point færre på andenpladsen. Kun førstepladsen sikrer direkte oprykning.
Ryan Reynolds, der er kendt for at spille Deadpool i en række actionfilm af samme navn, har en enkelt gang taget sin familie med på tribunen. Han fortæller, at rollen som medejer ikke altid har været lige let
– Jeg var spændt på at tage ejerrollen på mig, og det har været en rigtig odyssé, siger Reynolds ifølge Athletic.
– Det har været hårdt, fordi der har været meget at bære, men jeg klager ikke. Det har været en fantastisk rejse.
Wrexham, der er verdens tredjeældste professionelle fodboldklub, har altid fået stor støtte fra passionerede fans, men siden klubben fik nye ejere, er tilskuertallet på hjemmebanen Racecourse Ground steget betragteligt.
Ifølge transfermarkt.com har klubbens hjemmebanekampe i gennemsnit været overværet af næsten 10.000 fans i indeværende sæson.
Racecourse er verdens ældste fodboldstadion og lagde græstæppe til Wales' første landskamp på hjemmebane i 1877.
Lørdagens kamp mod Boreham Wood begynder klokken 19.30 dansk tid og kan følges direkte på streamingtjenesten Discovery.
/ritzau/
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW