LYNGBY (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub i sidste uge besejrede Silkeborg IF, var det deres første sejr i Superligaen siden 30. august.
Der gik altså 191 dage – mere end et halvt år – mellem De Kongeblås seneste to ligasejre, men det til trods lod Lyngby sig ikke pludselig rive med og fejre det helt vildt.
– Vi er selvfølgelig glade for sejren, men det var kontrolleret glæde, vil jeg sige. Det var en sejr, og det var en god start på resten af sæsonen, og forhåbentlig kan vi fortsætte sådan her og få flere sejr, lyder det diplomatisk fra forsvarsspiller Lucas Lissens over for Tipsbladet.
Cheftræner Morten Karlsen nåede nærmest ikke at glæde sig over sejren, før han så frem mod de næste opgaver.
– Selvfølgelig er der en større lethed over tingene. Det er klart, at en sejr frigiver en masse energi. Det har været en god uge, men jeg synes stadig, vi har været fokuseret på træningen og været klar til næste opgave.
– Jeg sad i bussen på vej hjem fra Silkeborg og tænkte, “Hvad fanden gør vi i næste weekend? Leon (Klassen) kommer tilbage fra karantæne, men bagkæden gjorde det godt” og alle de der ting, siger Karlsen.
‘Han kom ind fem kilo lettere’
Selvom sejren selvsagt har været forløsende, har der ellers været en del at glæde sig over i Lyngby i foråret.
Foråret har budt på fornemme præstationer på udebane mod FC Midtjylland, Brøndby og Silkeborg samt på hjemmebane mod Randers FC. Udbyttet? Fem point og kun ét nederlag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Uden at jeg skal være for kæphøj havde jeg gerne set, at vi havde fået tre eller fire point mere. Men jeg synes, at alle præstationer har været mere end godkendt, lyder det fra Karlsen.
– Jeg synes, vi ser bedre ud end i efteråret. Jeg er optimistisk. Nu skal vi bygge på det her, istemmer Lissens.
En afgørende faktor i det gode forår hidtil har været forsvaret. Kun to mål har Lyngby lukket ind – et på straffespark mod FC Midtjylland og et i slutminutterne mod Brøndby IF.
Det skyldes ikke mindst store præstationer i forsvaret, hvor Magnus Jensen særligt i de seneste kampe har storspillet.
– Magnus Jensen kom jo ind fem kilo lettere på første træningsdag (efter vinterpausen) og har gjort det godt. Han viser bare, at han er klar. Han har presset sig selv hele opstarten, og han er blevet bedre på bolden. Han kan bevæge sig bedre. Og så er han jo bare en naturlig leder. Magnus spiller med alle følelserne uden på tøjet og har overskud til andre, siger Morten Karlsen og tilføjer hurtigt:
– Lucas (Lissens) har også været god, Leon (Klassen) vokser, (Oskar) Buur bliver bedre, Jannich (Storch) i målet, og så er Thelander kommet ind. Men jeg synes ligeså meget, at det handler om vores struktur i vores pres og midtbanen med. Vores defensive arbejde har været meget, meget tilfredsstillende.
Konkurrencen i forsvaret glæder også Lissens, der i weekenden måtte spille venstre back for første gang i karrieren.
– Jeg ser det som en god ting. Det hjælper holdet, og det er det vigtigste. Vi har brug for kvalitetsspillere. Alle kæmper for deres plads, og det hjælper i sidste ende alle, siger han.
Lyngby skal søndag forsøge at hente flere point på hjemmebane mod FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED