Tidligere Superliga-spiller bliver spillende assistent i 2. division

Martin Mikkelsen, der har en fortid i Hobro IK, skifter til Aarhus Fremad, hvor han skal være spillende assistenttræner.



Martin Mikkelsen har spillet over 300 Superliga- og 1. divisionskampe, men efter sommerferien træder han både et skridt ned og et skridt op.

Ned til 2. division (med mindre Aarhus Fremad rykker op i mellemtiden), men også et skridt op i hierarkiet. Han går fra spiller til spillende assistenttræner. Her skal han arbejde sammen med cheftræner Morten Dahm Kjærgaard.

Ham kender Mikkelsen fra FC Fredericia, hvor Mikkelsen spiller nu, og hvor Kjærgaard var assistenttræner indtil i januar.

Læs også:Tidligere Superliga-spiller var ramt af angst og depression: Du er jo ved at dø

– Det er et rigtig spændende projekt, der er i gang i klubben, og med den dygtigste fodboldfagmand, jeg har stødt på i min karriere, i Morten, så er jeg sikker på, jeg kommer til at lære en masse, siger Martin Mikkelsen til klubbens hjemmeside.

– Morten ringede i starten af året og plantede idéen i mit hoved, og på daværende tidspunkt havde jeg ikke tænkt meget over, hvad der skulle ske til sommer. Det tilbud, jeg fik om at komme til Fremad, var for godt til at sige nej til.

– Morten og jeg ser fodbold meget ens, og det er klart at fornemme, at han har brugt 20 år på at dygtiggøre sig. Han ved så meget om fodbold, og det giver altså ikke sig selv, selvom man har været fodboldspiller i en masse år.

34-årige Martin Mikkelsen startede sin aktive karriere i AGF, hvor han nåede tre sæsoner som senior, inden han skiftede til Fredericia. Han spillede desuden fem sæsoner i Hobro IK, inden han vendte tilbage til Fredericia i sommeren 2019.

Læs også:Afsløring: Opgiver at spille sæsonen til ende i 2. division




LIVE

TransferLIVE: Bech afslører – har fået flere penge

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

‘Det er noget afsindigt rod’

Her kan du se Arsenal mod Manchester City

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – FC Midtjylland

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Randers FC – FC København

Tidligere FCK-talent Tristan Panduro får debut

OB køber angriberen Alexander Ahl-Holmström

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Brøndby IF – Sønderjyske

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

OB – AC Horsens