Tilbage efter skandale: Det sker ikke igen

Marc Overmars blev fyret for upassende opførsel for en måned siden. Nu er han tilbage i en ny klub og fortæller, at det ikke vil ske igen.



Marc Overmars er tilbage i fodboldverdenen, kun lidt over en måned efter at han blev fyret hos Ajax Amsterdam. Han er nemlig blevet præsenteret som ny sportschef hos Royal Antwerp, der har danske Brian Priske som cheftræner.

I Ajax Amsterdam blev han fyret for upassende opførsel over for flere kvinder, hvor han efter sigende havde sendt diverse upassende billeder til disse kvinder.

Det blev også et emne på pressemødet mandag, hvor han blev præsenteret i Royal Antwerp, og her lovede han, at situationen fra Ajax Amsterdam ikke vil gentage sig i den belgiske klub.  

– Jeg vil forlade Ajax-tiden i fortiden og starte et nyt kapitel her,. Min afgang fra Ajax var meget uheldig. Jeg skal igennem det og videre. Det vil jeg gøre nu. Det, der skete i Ajax, sker ikke igen, siger Marc Overmars ifølge voetbalprimeur.be og tilføjer:

– Det her er en stor udfordring, og jeg ser stort potentiale i byen og i klubben. Jeg er glad for at være her. Familien Gheysens (klubbens ejere, red.) har overbevist mig om projektet, og hvor de vil hen med klubben. Ambitionerne er store. Det, der skete i Ajax, påvirkede ikke mine diskussioner med Antwerp.

Royal Antwerp er aktuelt nummer tre i den belgiske liga, men de seneste uger har været præget af uvished angående Brian Priskes fremtid i klubben. Nu er spørgsmålet, om Marc Overmars’ indtog i klubben får betydning for den danske træner. 






Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Kæmper om det samme trænerjob



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

De lurer på Vejle-profil

Tottenham henter Liverpool-profil

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’