Interessen for kvindefodbold er vokset voldsomt i de seneste år, og nu får Tottenhams bedste kvindehold en historisk mulighed og slår potentielt også tilskuerrekorden i sin liga.
London-klubben meddeler således på sin hjemmeside, at man har flyttet sit kvindeholds sidste hjemmekamp i sæsonen, så den følger efter herreholdets ditto på Tottenham Hotspurs Stadium lørdag den 20. maj.
Pierre-Emile Højbjerg og holdkammeraterne møder 13.30 dansk tid danskerklubben Brentford i en kamp, der meget vel kan komme til at handle om vigtige point i jagten på en europæisk billet.
Og 17.15 gælder det herefter kvindeholdets opgør mod Reading. Et opgør, der kan blive en direkte duel om at undgå nedrykning fra Women's Super League.
Det er ikke første gang, at Tottenhams kvinder spiller på Tottenham Hotspurs Stadium, der har plads til godt 62.000 tilskuere.
I marts mødte godt 22.000 tilskuere således frem, da holdet tabte 1-2 til Manchester United, og det er rekord for en hjemmekamp for Tottenhams kvinder.
De spiller dog normalt på langt mere beskedne Brisbane Road og har i denne sæson et tilskuersnit på knap 3900 til sine hjemmekampe.
Samme historie gør sig gældende i de fleste af de øvrige 11 klubber i Super League. Gennemsnittene er forholdsvis beskedne, men i enkelte kampe på klubbernes største stadion er der meget flotte tilskuertal.
I september sidste år satte Arsenal ny ligarekord, da 47.367 var på plads til holdets 4-0-sejr over Tottenham på Emirates og kun omkring 500 færre så på, at det midt i januar blev 1-1 mod Chelsea samme sted.
Arsenal og danske Kathrine Kühl har også ligaens klart største tilskuersnit med godt 17.500. Lige under 11.000 ser i snit Manchester Uniteds hjemmekampe, mens West Ham har Women's Super Leagues laveste snit på 1541.
Arsenals ligarekord står for fald, hvis der 20. maj møder de normalt omkring 61.500 tilskuere frem til herreholdets kamp mod Brentford, og de fleste vel og mærke bliver til kvindeholdets opgør.
Tottenham meddeler, at en billet til herrernes kamp også gælder til kvindernes.
– Det giver de normale følgere af herreholdet en fantastisk mulighed for at lave en dag ud af det på stadion og vise deres støtte til Spurs' kvinder i en mulig skæbnekamp for at sikre overlevelse, skriver klubben.
Rekorden for flest tilskuere til en officiel kamp mellem to professionelle kvindehold blev sat i april 2022, da Barcelona foran 91.648 slog Wolfsburg 5-1 i Champions League.
/ritzau/
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
AVIS
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring