– Uden Super League er det umuligt at hente spillere som Mbappé og Haaland

Florentino Perez vil ikke lægge skjul på, at han er trist over at se Super League-konceptet falde til jorden. Ifølge Real Madrid-præsidenten er der således ingen vej udenom at ændre formatet i de europæiske turneringer.



Super League-projektet blev praktisk talt lagt i graven tirsdag, men Real Madrid-præsident Florentino Perez klynger sig tilsyneladende stadig til et spinkelt håb. 

Perez, der også er præsident for den voldsomt udskældte udbryderliga, slog onsdag således fast, at ikke alle 12 klubber har trukket sig. 

– Juventus og Milan har ikke trukket sig ud, og Barcelona overvejer situationen. Måske kan vi ændre projektet en smule, med top fire i Spanien. Det vigtige er, at de store hold spiller mod hinanden, så de unge gider at se fodbold, lød det således, ifølge El Larguero, fra Florentino Perez.

– Det er de store klubber, der holder fodbolden i gang. Sådan har det altid været. Cristiano mod Messi var glimrende, ikke kun for Madrid og for Barcelona, men for spansk fodbold og fodbold generelt. Vi arbejder på at redde fodbolden efter denne pandemi. Madrids indtægter er i år faldet fra 900 millioner (7,7 millliarder kroner, red.) euro til 600 millioner euro (5,1 milliarder kroner, red.). Vi har arbejdet meget hårdt på et koncept, der ville alle gøre glade, og vi havde ikke forventet denne reaktion. 

– Jeg er en smule trist. Vi havde arbejdet på dette projekt i tre år, så vi kunne bekæmpe den aktuelle økonomiske situation i spansk fodbold. Det siger sig selv, at man ikke kan ændre på La Liga, så derfor kigger man i stedet på midtugekampene. Og formatet i Champions League er forældet. Det blev fremstillet sådan, at vi ville sætte en stopper for de nationale ligaer, hvilket var totalt forkert. Det blev fremstillet sådan, at vi ville dræbe fodbolden. Det var forfærdeligt. 

Der er ingen anden løsning
Ifølge Florentino Perez var der én af de engelske klubber, der ikke havde den store interesse i Super League-projektet. Frygten begyndte hurtigt herefter at sprede sig, lyder det fra Real Madrid-præsidenten. 

– De engelske klubber forsøgte at gøre noget, men de fik at vide, at de var i gang med at slå fodbolden ihjel. Men der er ingen anden løsning end Super League. Eller at nogen opfinder noget andet. Generelt set kommer der ikke til at ske store transfers den her sommer. Alle lider, når pengene ikke strømmer fra de rige til de fattige klubber, lyder det således fra Perez.

– Uden Super League er det umuligt at hente spillere som Mbappé og Haaland. Og det gælder for alle, ikke kun for Real Madrid. 

Også Juventus-præsidenten, Andrea Agnelli, har efter Super League-fiaskoen udtrykt sin store ærgrelse over koncepts kollaps





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel