Udenlandsk investor kan skyde millioner i Randers

Muligheden for en ekstern millioninvestering i Randers FC er igen i spil.



I de seneste år er udenlandske investorer kommet og gået i Superligaen, 1. Division og 2. Division, og en af de klubber, der er i spil til en handel, er Randers FC.

Randers er blevet nævnt gentagne gange og har også fået mange henvendelser, siden klubben i 2015 nær var blevet købt af Tom Vernons Right To Dream-projekt, hvor Vernon først i sidste øjeblik besluttede sig for at købe FC Nordsjælland i stedet.

Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.

Søren Pedersen
Sportsdirektør og kommerciel direktør i Randers FC til Tipsbladet 4. november

Men det er først her i 2024, Randers FC for alvor selv aktivt afsøger markedet og har sat konsulenter til at tjekke, hvem der er af potentielle købere.

Randers-direktør Søren Pedersen fortalte allerede i marts til Tipsbladet, at man taler med mulige investorer, noget formand Svend Lynge Jørgensen bekræftede i et interview med Ritzau i begyndelsen af august.

Læs her, hvad direktør Søren Pedersen sagde til Tipsbladet om et opkøb i sidste uge

På mandag er der generalforsamling i Randers FC, hvor der er lagt op til en udmelding om situationen, og Tipsbladet kan her løfte lidt af sløret for, hvad der sker i det randrusianske.

Midt på året begyndte to udenlandske grupper, en med afsæt i Storbritannien og en i USA, at se nærmere på Randers efter møder med klubben.

Her i slutningen af efterårssæsonen er den ene af grupperne nu ifølge Tipsbladets oplysninger en seriøs mulighed som fremtidig investor i Randers FC, der dermed kan få tilført et millionbeløb.

Intet er afklaret eller besluttet endnu.

Men muligheden for en udenlandsk investering i Randers FC er rykket mærkbart tættere på nu, end den var i begyndelsen af den proces, Randers FC selv satte skub i i begyndelsen af året.

Og der har ifølge Tipsbladets oplysninger været intens aktivitet og samtaler i efteråret og den seneste tid, hvilket stemmer godt overens med direktør Søren Pedersens udmelding om forventet afklaring i løbet af nogle uger. 

Den danske mulighed
En anden reel mulighed er, at nye, danske og i udstrakt grad lokale investorer, sammen med eksisterende aktionærer i Randers FC, går ind og skyder flere penge i Superliga-klubben.

Formålet med at ændre ejerstrukturen i Randers FC er at tilføre klubben så mange nye millioner som muligt og på en realistisk måde øge omsætningen og den daglige økonomi i Superliga-klubben, at man har bedre muligheder for sportsligt at hænge på i midten af Superligaen og i enkelte sæsoner toppen.

FC Nordsjælland, AGF, Brøndby, FC Midtjylland og FC København har spillerbudgetter til lønninger og transfers, der er mellem dobbelt så store og syv gange så stort i FC Københavns tilfælde.

Se Superligaens spillerbudgetter her

For Randers FC er udsigten i næste sæson,  at OB og AaB har matchende eller større budgetter, Silkeborg IF og Viborg FF lige så store, og Lyngby, Vejle og AC Horsens som Superliga-klubber også vil være tæt på randrusianerne.

Randers FC har i tidligere år nået et stykke i processen med udenlandske investorer, uden at det i sidste ende er endt med enighed om en handel.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde klubben for et års tid siden kontakt til en investor, der også er inde i en solid engelsk klub uden for Premier League, hvilket altså ikke mundede ud i en aftale.

Randers ligger i landsholdspausen på femtepladsen i Superligaen med 24 point, ét efter Silkeborg IF og tre efter AGF, FC København og FC Midtjylland i Top 3.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland – AGF

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er