I de seneste år er udenlandske investorer kommet og gået i Superligaen, 1. Division og 2. Division, og en af de klubber, der er i spil til en handel, er Randers FC.
Randers er blevet nævnt gentagne gange og har også fået mange henvendelser, siden klubben i 2015 nær var blevet købt af Tom Vernons Right To Dream-projekt, hvor Vernon først i sidste øjeblik besluttede sig for at købe FC Nordsjælland i stedet.
Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.
Søren PedersenSportsdirektør og kommerciel direktør i Randers FC til Tipsbladet 4. november
Men det er først her i 2024, Randers FC for alvor selv aktivt afsøger markedet og har sat konsulenter til at tjekke, hvem der er af potentielle købere.
Randers-direktør Søren Pedersen fortalte allerede i marts til Tipsbladet, at man taler med mulige investorer, noget formand Svend Lynge Jørgensen bekræftede i et interview med Ritzau i begyndelsen af august.
Læs her, hvad direktør Søren Pedersen sagde til Tipsbladet om et opkøb i sidste uge
På mandag er der generalforsamling i Randers FC, hvor der er lagt op til en udmelding om situationen, og Tipsbladet kan her løfte lidt af sløret for, hvad der sker i det randrusianske.
Midt på året begyndte to udenlandske grupper, en med afsæt i Storbritannien og en i USA, at se nærmere på Randers efter møder med klubben.
Her i slutningen af efterårssæsonen er den ene af grupperne nu ifølge Tipsbladets oplysninger en seriøs mulighed som fremtidig investor i Randers FC, der dermed kan få tilført et millionbeløb.
Intet er afklaret eller besluttet endnu.
Men muligheden for en udenlandsk investering i Randers FC er rykket mærkbart tættere på nu, end den var i begyndelsen af den proces, Randers FC selv satte skub i i begyndelsen af året.
Og der har ifølge Tipsbladets oplysninger været intens aktivitet og samtaler i efteråret og den seneste tid, hvilket stemmer godt overens med direktør Søren Pedersens udmelding om forventet afklaring i løbet af nogle uger.
Den danske mulighed
En anden reel mulighed er, at nye, danske og i udstrakt grad lokale investorer, sammen med eksisterende aktionærer i Randers FC, går ind og skyder flere penge i Superliga-klubben.
Formålet med at ændre ejerstrukturen i Randers FC er at tilføre klubben så mange nye millioner som muligt og på en realistisk måde øge omsætningen og den daglige økonomi i Superliga-klubben, at man har bedre muligheder for sportsligt at hænge på i midten af Superligaen og i enkelte sæsoner toppen.
FC Nordsjælland, AGF, Brøndby, FC Midtjylland og FC København har spillerbudgetter til lønninger og transfers, der er mellem dobbelt så store og syv gange så stort i FC Københavns tilfælde.
Se Superligaens spillerbudgetter her
For Randers FC er udsigten i næste sæson, at OB og AaB har matchende eller større budgetter, Silkeborg IF og Viborg FF lige så store, og Lyngby, Vejle og AC Horsens som Superliga-klubber også vil være tæt på randrusianerne.
Randers FC har i tidligere år nået et stykke i processen med udenlandske investorer, uden at det i sidste ende er endt med enighed om en handel.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde klubben for et års tid siden kontakt til en investor, der også er inde i en solid engelsk klub uden for Premier League, hvilket altså ikke mundede ud i en aftale.
Randers ligger i landsholdspausen på femtepladsen i Superligaen med 24 point, ét efter Silkeborg IF og tre efter AGF, FC København og FC Midtjylland i Top 3.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk træner storroses
Arne Slot dybt frustreret
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED