Udenlandsk investor kan skyde millioner i Randers

Muligheden for en ekstern millioninvestering i Randers FC er igen i spil.



I de seneste år er udenlandske investorer kommet og gået i Superligaen, 1. Division og 2. Division, og en af de klubber, der er i spil til en handel, er Randers FC.

Randers er blevet nævnt gentagne gange og har også fået mange henvendelser, siden klubben i 2015 nær var blevet købt af Tom Vernons Right To Dream-projekt, hvor Vernon først i sidste øjeblik besluttede sig for at købe FC Nordsjælland i stedet.

Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.

Søren Pedersen
Sportsdirektør og kommerciel direktør i Randers FC til Tipsbladet 4. november

Men det er først her i 2024, Randers FC for alvor selv aktivt afsøger markedet og har sat konsulenter til at tjekke, hvem der er af potentielle købere.

Randers-direktør Søren Pedersen fortalte allerede i marts til Tipsbladet, at man taler med mulige investorer, noget formand Svend Lynge Jørgensen bekræftede i et interview med Ritzau i begyndelsen af august.

Læs her, hvad direktør Søren Pedersen sagde til Tipsbladet om et opkøb i sidste uge

På mandag er der generalforsamling i Randers FC, hvor der er lagt op til en udmelding om situationen, og Tipsbladet kan her løfte lidt af sløret for, hvad der sker i det randrusianske.

Midt på året begyndte to udenlandske grupper, en med afsæt i Storbritannien og en i USA, at se nærmere på Randers efter møder med klubben.

Her i slutningen af efterårssæsonen er den ene af grupperne nu ifølge Tipsbladets oplysninger en seriøs mulighed som fremtidig investor i Randers FC, der dermed kan få tilført et millionbeløb.

Intet er afklaret eller besluttet endnu.

Men muligheden for en udenlandsk investering i Randers FC er rykket mærkbart tættere på nu, end den var i begyndelsen af den proces, Randers FC selv satte skub i i begyndelsen af året.

Og der har ifølge Tipsbladets oplysninger været intens aktivitet og samtaler i efteråret og den seneste tid, hvilket stemmer godt overens med direktør Søren Pedersens udmelding om forventet afklaring i løbet af nogle uger. 

Den danske mulighed
En anden reel mulighed er, at nye, danske og i udstrakt grad lokale investorer, sammen med eksisterende aktionærer i Randers FC, går ind og skyder flere penge i Superliga-klubben.

Formålet med at ændre ejerstrukturen i Randers FC er at tilføre klubben så mange nye millioner som muligt og på en realistisk måde øge omsætningen og den daglige økonomi i Superliga-klubben, at man har bedre muligheder for sportsligt at hænge på i midten af Superligaen og i enkelte sæsoner toppen.

FC Nordsjælland, AGF, Brøndby, FC Midtjylland og FC København har spillerbudgetter til lønninger og transfers, der er mellem dobbelt så store og syv gange så stort i FC Københavns tilfælde.

Se Superligaens spillerbudgetter her

For Randers FC er udsigten i næste sæson,  at OB og AaB har matchende eller større budgetter, Silkeborg IF og Viborg FF lige så store, og Lyngby, Vejle og AC Horsens som Superliga-klubber også vil være tæt på randrusianerne.

Randers FC har i tidligere år nået et stykke i processen med udenlandske investorer, uden at det i sidste ende er endt med enighed om en handel.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde klubben for et års tid siden kontakt til en investor, der også er inde i en solid engelsk klub uden for Premier League, hvilket altså ikke mundede ud i en aftale.

Randers ligger i landsholdspausen på femtepladsen i Superligaen med 24 point, ét efter Silkeborg IF og tre efter AGF, FC København og FC Midtjylland i Top 3.





Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’


Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Overvejede at sige op

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Antonsen slår Axelsen i drama

FC København-transfer går hele verden rundt

Afviser Diant Ramaj-bombe

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Krævet fyret efter nedslagtning

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Danskers fremtid på plads

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

‘Det var exceptionelt’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Taylor Swift til Brøndby?

Rasende på Mohamed Salah

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Brøndby-profil træner ikke med

AGF – FC Nordsjælland

Brøndby kan blive ramt af forbud

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

17-årige Karl slår rekord

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Godt nyt

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært