Udpeger PL-stjerne som den perfekte Mbappé-afløser

Erling Haaland har på det seneste været rygtet til Paris Saint-Germain, men ifølge Danny Murphy er Mohamed Salah også en af de helt oplagte afløsere for Kylian Mbappé, hvis franskmanden forlader Paris næste sommer.



Mohamed Salah kan være en spiller, som Paris Saint-Germain vil forsøge at hente næste sommer. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Liverpool-spiller Danny Murphy, der udpeger egypteren som en af de få spillere, der reelt vil kunne afløse Kylian Mbappé, hvis franskmanden tager til Real Madrid. 

Den oplagte erstatning
Der har på det seneste været historier fremme om, at Mohamed Salah kræver en ugeløn på 3,7 millioner kroner, hvilket Liverpool næppe vil gå med til. Salah har kontraktudløb i 2023, og derfor vil Liverpool nok sælge egypteren til sommer, hvis parterne ikke kan nå til enighed inden da. 

Danny Murphy føler sig dog ikke helt overbevist af historierne om, at Salah kræver det, der er omtrent en fordobling af egypterens nuværende løn. 

– Mo Salah er ikke typen, der vil komme og kræve det dobbelte af, hvad alle andre i klubben tjener. Det ville overraske mig meget, hvis det var tilfældet, men man skal aldrig sige aldrig, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Murphy.

– Hvis Mbappé smutter næste sommer, så vil PSG ønske at erstatte Mbappé med en superstjerne, som kan score mål. Og der findes ikke mange, der er bedre til det end Salah. Jeg håber det ikke, og det er svært for mig at reflektere over det, for ville jeg nogensinde forlade Liverpool til fordel for PSG? Nej, for Liverpool er mit hold. 

– Med Mo Salah, så har der tidligere været nogle rygter om, at han gerne vil spille i Spanien. Men hvis man taler om at udleve en drengedrøm om at spille i Spanien, så er det noget meget anderledes end at være grådig og gå efter pengene. 

– Salah virker ikke ulykkelig. Når man ser ham, så virker han stadig glad og fuld af energi, appetit og drivkraft. Han ligner ikke en spiller, der keder sig dér, hvor han er nu. Han ligner ikke en spiller, der har mistet viljen til at være den bedste.

– Han virker til at være på toppen. Det ville ikke overraske mig, hvis hans forlængelse kommer på plads i løbet af de næste to måneder.

Den 29-årige Mohamed Salah har spillet for Liverpool siden skiftet fra Roma i 2017, og egypteren har scoret 127 mål i 206 kampe for Merseyside-klubben.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”