Store svinere: Eks-assistent forklarer bitter strid mellem Conte og Mourinho

José Mourinho og Antonio Conte har haft deres stridigheder i årenes løb, men ifølge Inter-bossens tidligere assistent begyndte det hele med en misforståelse mellem de to stjernetrænere.



José Mourinho blev tirsdag præsenteret som ny cheftræner for Roma, og efterfølgende har den italienske presse skrevet meget om portugiserens stridigheder med Antonio Conte, der netop har ført Inter til det italienske mesterskab. 

Og i et interview med Football Italia har Contes tidligere assistent, Angelo Alessio, nu forklaret, hvordan Conte og Mourinho endte med at komme i krig med hinanden, da begge stjernetrænere var at finde i Premier League. Her omtalte Conte, der dengang var Chelsea-cheftræner, blandt andet Mourinho som en ‘lille mand’. 

– De minder en smule om hinanden. De har store personligheder, og måske er det en af årsagerne til, at de kom på kant med hinanden. Jeg kan huske, at vi slog Manchester United i 2018, hvor Mourinho blev sur over Antonios jubel. De fortsatte med at håne hinanden i et stykke tid efter det. Nogle gange bliver ting blæst ud af proportioner, lyder det således, ifølge Football Italia, fra Alessio.

– Det var ikke venlige ord, de udvekslede, men det hele begyndte med en misforståelse. Mourinho blev irriteret over Contes jubel, men Antonio jubler altid på den måde. Det ved alle. Det var en normal jubel fra ham. De er intelligente mennesker, så i sidste ende fik de renset luften. Nu respekterer de hinanden, og det er jeg sikker på, at vi får at se, når de mødes i næste sæson. 

Hånet for hårtab
Problemerne mellem Antonio Conte og José Mourinho begyndte, da italieneren advarede sine Chelsea-spillere om, at de endte på 10. pladsen under Mourinho.

– Det må ikke ske igen. Vi er klar over udfordringerne, og vi ønsker helt sikkert at undgå en gentagelse af Mourinho-sæsonen i Chelsea, lød det således, ifølge Football Italia, fra Conte dengang.

José Mourinho kvitterede herefter med at håne Conte for italienerens hårtab og efterfølgende hårtransplantation.

– Jeg ved det ikke… jeg kunne svare på mange forskellige måder, men jeg kommer ikke til at miste håret ved at tale om Antonio Conte, lød det således fra den daværende Manchester United-boss. 

En lille mand
José Mourinho slog også fast, at han aldrig selv ville blive mistænkt for matchfixing, sådan som det skete for Antonio Conte i 2012. Italieneren rasede herefter mod portugiseren.

– Jeg vil sige, at med den slags bemærkninger… kommentarer, hvor du forsøger at fornærme en person, selvom du ikke kender sandheden… det viser bare, at du er en lille mand, lød det således fra Conte. 

Efter José Mourinhos ansættelse i Roma har Antonio Conte dog slået fast, at han respekterer portugiseren.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Endelig godt nyt

– Brøndby er chanceløse

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Danske klubber vil have ham

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

– Han vil være i store problemer

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Storklub meldes interesseret

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Afvist

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende