Store svinere: Eks-assistent forklarer bitter strid mellem Conte og Mourinho

José Mourinho og Antonio Conte har haft deres stridigheder i årenes løb, men ifølge Inter-bossens tidligere assistent begyndte det hele med en misforståelse mellem de to stjernetrænere.



José Mourinho blev tirsdag præsenteret som ny cheftræner for Roma, og efterfølgende har den italienske presse skrevet meget om portugiserens stridigheder med Antonio Conte, der netop har ført Inter til det italienske mesterskab. 

Og i et interview med Football Italia har Contes tidligere assistent, Angelo Alessio, nu forklaret, hvordan Conte og Mourinho endte med at komme i krig med hinanden, da begge stjernetrænere var at finde i Premier League. Her omtalte Conte, der dengang var Chelsea-cheftræner, blandt andet Mourinho som en ‘lille mand’. 

– De minder en smule om hinanden. De har store personligheder, og måske er det en af årsagerne til, at de kom på kant med hinanden. Jeg kan huske, at vi slog Manchester United i 2018, hvor Mourinho blev sur over Antonios jubel. De fortsatte med at håne hinanden i et stykke tid efter det. Nogle gange bliver ting blæst ud af proportioner, lyder det således, ifølge Football Italia, fra Alessio.

– Det var ikke venlige ord, de udvekslede, men det hele begyndte med en misforståelse. Mourinho blev irriteret over Contes jubel, men Antonio jubler altid på den måde. Det ved alle. Det var en normal jubel fra ham. De er intelligente mennesker, så i sidste ende fik de renset luften. Nu respekterer de hinanden, og det er jeg sikker på, at vi får at se, når de mødes i næste sæson. 

Hånet for hårtab
Problemerne mellem Antonio Conte og José Mourinho begyndte, da italieneren advarede sine Chelsea-spillere om, at de endte på 10. pladsen under Mourinho.

– Det må ikke ske igen. Vi er klar over udfordringerne, og vi ønsker helt sikkert at undgå en gentagelse af Mourinho-sæsonen i Chelsea, lød det således, ifølge Football Italia, fra Conte dengang.

José Mourinho kvitterede herefter med at håne Conte for italienerens hårtab og efterfølgende hårtransplantation.

– Jeg ved det ikke… jeg kunne svare på mange forskellige måder, men jeg kommer ikke til at miste håret ved at tale om Antonio Conte, lød det således fra den daværende Manchester United-boss. 

En lille mand
José Mourinho slog også fast, at han aldrig selv ville blive mistænkt for matchfixing, sådan som det skete for Antonio Conte i 2012. Italieneren rasede herefter mod portugiseren.

– Jeg vil sige, at med den slags bemærkninger… kommentarer, hvor du forsøger at fornærme en person, selvom du ikke kender sandheden… det viser bare, at du er en lille mand, lød det således fra Conte. 

Efter José Mourinhos ansættelse i Roma har Antonio Conte dog slået fast, at han respekterer portugiseren.





Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte



EKSKLUSIVT

Bundesliga-angriber flytter til Århus


Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

AGF-millioner på vej?

Martin Jørgensen scorer nyt job

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Mikael Anderson smadrer transferrekord


EKSKLUSIVT

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle


Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival



EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Profil skal sælges nu

Afsløring: Tæt på salg af profil

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Åbne for at sælge


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

– Det ville da være meget, meget underligt

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Klar opfordring til ny FCK-stjerne



Afslører vanvittig kontrakt

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester


NYHEDER

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris


Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter



Jubler over tiden i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Transfer: AGF sælger profil

Vil gøre alt for Dolberg

Nu melder Superligaen ud om fans til derby



Svært at få forlængelse på plads

Mbappé anklager PSG for psykisk chikane

Tidligere EfB-ejer fængslet – svindelsag buldrer