Vanvid: Dansk klubejer anklages for kidnapning

En vild historie har set dagens lys, hvor ejer af dansk klub efterforskes for kidnapning, skriver avis.



Udenlandske ejere er ikke længere et særsyn i dansk fodbold.

Og det er skandalesagerne omkring dem heller ikke.

I 2024 købte den colombianske stjernerapper Blessd med det borgerlige navn, Stiven Mesa Londoño, Vendsyssel FF, der i dag ligger i 2. division.

Blessd er nu havnet i en rigtig møgsag i hjemlandet, skriver blandt andre Pulzo og El Colombiano begge ifølge El Tiempo.

Mere konkret skal hans navn være blevet nævnt i en sag om kidnapning. Sagen er overdraget til anklagemyndigheden i Medellín og videresendt til højesteretten.

Efterforskningen af sagen har været i gang siden januar og anmeldesen blev indsendt af Iván Andrés Galindo Navia.

Han er manager for den spanske artist Emanuel Cortés Herrera bredt kendt under kunsternavnet Pirlo.

Anklageskriftet

Ifølge Iván Andrés Galindo Navia blev han og Pirlo efter indspilningen af en musikvideo til sangen “WYA Remix Black and Yellow,” som Blessd og andre sangere også tog del i, kørt væk.

Bilen kørte til et hus i Medellín, by i Colombia, hvor Blessd, hans sikkerhedschef, kendt under navnet Néstor, hans manager, Santiago Jaramillo, og flere maskerede mænd opholdte sig.

Slænget beskyldte Pirlo for at have stjålet ure og smykker fra Blessd, hvilket er en historie, som første gang cirkulerede i 2024.

For at bevise Pirlo som gerningsmand, blev han bedt om at tage sit tøj af, aflevere sin telefon og adgangskoder og få taget blodprøver, som skulle sammenlignes med spor fundet på det sted, hvor Blessds ure og smykker blev stjålet.

Pirlo og hans manager Iván Andrés Galindo Navia blev samtidig truet med at få skåret tungen og fingre af, hvis ikke de tilstod røveriet. Samtidig modtog de dødstrusler, skulle de undlade at tie tingene ihjel.

Efter halvanden time blev de frigivet, da en mand under navnet Andrés Ramírez greb ind.

Sagen efterforskes

Iván Andrés Galindo Navia har bedt anklagemyndigheden om at spore sin egen og Pirlos mobiltelefon, så det kan kortlægges, at de var på gerningsstedet.

Derudover har den retsmedicinske afdeling også foretaget deres procedurer i sagen.

Blessds sikkerhedschef, Néstor, har kort kommenteret beskyldningerne.

– Ingen andre end anklagemyndigheden kan sige, hvad der skete, mens Luis Ángel López, advokat for Blessd og hans manager, Santiago Jaramillo, har benægtet beskyldningerne.

– Blessd er ikke kidnapper. Pirlo har gentagne gange ændret sin historie. Vi ønsker ikke at sætte fokus på ham ved at kommentere beskyldningerne.

Sagen efterforskes fortsat, inden det vurderes, om der skal rejses tiltale, skriver de colombianske medier.

Tipsbladet har været i kontakt med Vendsyssel FF, der ikke på nuværende tidspunkt har kommentarer til sagen.

Byder altimens på ny klub

I en anden boldgade forlyder det, at Blessd er ved at udvide sin portefølje af klubber, da han er interesseret i at købe den colombianske klub Deportivo Pereira, skriver El Tiempo.

Blessd skal have budt i underkanten af 100 millioner kroner, mens Deportivo Pereira skal være parat til at forhandle, hvis prisen starter på det dobbelte – altså 190 millioner kroner.

Udover Vendsyssel FF ejer han Unión Balompédica Conquense i Spanien.

Vendsyssel FF rykkede i første sæson under Blessds ejerskab ud af 1. division og indtager aktuelt femtepladsen i 2. division.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Overvejer AGF-forlængelse

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit