Vanvittige Schmeichel – ikke set i mere end 25 år

Kasper Schmeichel har efter 26. spillerunder af den skotske liga udrettet ting, som ikke er set i mere end 25 år.



Kasper Schmeichel har fået en renæssance i Celtic efter et par hakkende år i forskellige europæiske klubber.

I sommer skiftede han til den skotske storklub, da hans tidligere succestræner i Leicester Brendan Rodgers overbeviste ham om skiftet.

Det har ingen af de to formentlig fortrudt, og som bevis på det givtige samarbejde forlængede Kasper Schmeichel sin kontrakt tidligere på året, så man har papirer på hinanden frem til sommeren 2026.

Og hertil skal Celtic håbe på, at danskeren holder fast i sin nuværende form. Den er nemlig fuldstændig vanvittig og ulige noget, der før er set i den skotske liga, siden den fik navnet Scottish Premier League inden 1998-1999-sæsonen (siden har den fået nyt navn).

19 clean sheets har Kasper Schmeichel noteret sig for efter 26. spillerunder, hvilket ikke er set før, viser tal fra SpilXperten.

Craig Gordon er ham, der kommer tættest på i 2015/2016-sæsonen med sine 16. Samme antal har Fraser Forster i 2013/2014. Stefan Klos og Rab Douglas leverede 14 clean sheets hver efter 26. spillerunder i henholdsvis 2002/2003 og 2001/2002.

Kasper Schmeichel nærmer sig også clean sheet-rekorden for en hel sæson siden 1998/1999 med 12 spillerunder igen af den skotske liga.

Rab Douglas leverede 22 clean sheets i 2001/2002 for Celtic. Kasper Schmeichel er med sine 19 clean sheets nummer fem på listen, som udelukkende tæller Celtic-keepere; Fraser Forster har tre sæsoner med 21 clean sheets, mens Joe Hart noterede sig for 19 i 2021/2022.

Den totale clean sheet-rekord siden 1998/1999-sæsonen lyder på 25 og er sat af Celtic, men den er fordelt på flere målmænd.

Men det er ikke kun i Skotland, at Kasper Schmeichel imponerer.

23 gange har han holdt buret rent i alle turneringer, som for danskerens vedkommende tæller 40 optrædener.

– Jeg er helt ærlig lettere chokeret over, hvor godt det er gået ham i Celtic. Han var jo død og begravet. Jeg havde forventet, at han enten ville stoppe karrieren eller måske tage hjem til England og spille på lidt lavere niveau. Det er en ret chokerende udvikling, har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker sagt til SpilXperten.

Kasper Schmeichel er efterhånden blevet 38 år, men er lige nu i gang med at lukke munden på alle sine tvivlere med sit storspil i Celtic.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Vil af med dansk keeper

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter



Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’