En måned efter afskeden med Jakob Poulsen har Viborg FF i dag præsenteret klubbens nye cheftræner.
Som TV 2 Sport kunne erfare onsdag, går jobbet til Nickolai Lund, der dermed forfremmes fra assistent til cheftræner.
Nickolai Lund, der i opstarten har fungeret som midlertidig cheftræner, får en tre-årig aftale.
I en pressemeddelelse sætter Viborg-sportschef Mads Agesen ord på beslutningen om at ansætte Nickolai Lund som ny cheftræner.
– Vi har gennemgået en meget grundig og ambitiøs proces med at finde vores nye cheftræner, hvilket bør være forventeligt af os. For os handler det aldrig om kortsigtede løsninger, men altid det lange seje træk. Derfor har vi prioriteret grundighed meget højt, da vi naturligvis har ønsket at sikre den helt rigtige profil til vores projekt.
– I den tid, processen har været i gang, har det løbende stået mere og mere klart for os, at Nickolai er det helt rigtige match som cheftræner for vores klub. Sideløbende med rekrutteringsprocessen har vi fået mulighed for at observere Nickolais måde at håndtere det hele på som midlertidig cheftræner, og der har vi set en meget kompetent træner, der stiller ekstremt høje krav til spillerne, staben og resten af sine omgivelser. Vi har samtidig mærket, at der har været et rigtig godt træningsmiljø og en stærk træningskultur.
– Det har været helt tydeligt for os, at Nickolai er kommet tilbage i en meget stærkere udgave efter sin tid i F.C. København, hvor han har fået værdifuld erfaring fra allerøverste niveau herhjemme, og hvor han også har oplevet modgang, hvilket har modnet ham og gjort ham endnu stærkere og klogere. Det er også en klar fordel, at Nicolai i forvejen har et indgående kendskab til vores klub og kender alt til kulturen, spillestilen og vores DNA, og derudover oplever vi en enorm sult fra Nickolai efter at stå i spidsen for vores projekt.
– Det er en del af klubbens strategi, at vi vil dyrke potentialet i mennesker, og vi er overbevist om, at der er et stort cheftrænerpotentiale i Nickolai, som vi kan forløse sammen. Derfor ser vi nu meget frem til at tage hul på en fremtid med Nickolai som cheftræner, og vi føler os sikre på, at vi kommer til at se en meget positiv udvikling i de kommende år, lyder det fra Mads Agesen.
Stolt over forfremmelse
37-årige Nickolai Lund, der i sommer vendte retur til Viborg efter at have tilbragt halvandet år i FC København som assistenttræner, er stolt over sin nye rolle som cheftræner i Viborg.
– Jeg er både glad, stolt og taknemmelig over den tillid, der bliver vist mig, og at jeg nu skal være cheftræner for VFF. Nu har jeg haft fornøjelsen af at have rollen de sidste uger, og jeg er rigtig glad for, at det skal fortsætte.
– Som cheftræner vil jeg gerne stå for, at det her ikke er noget one-man-show. Det er ikke mit projekt, men vores projekt. Det er vigtigt for mig, at vi arbejder videre på at sikre et stærkt præstationsmiljø, som er attraktivt at være en del af, og at vi også fortsat udvikler os rent spillemæssigt med et stærkt kollektivt udtryk, siger Nickolai Lund.
Viborg spiller på søndag ude mod OB.
(Foto: Viborg FF).

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Nu fører Danmark sin VM-kvalifikationsgruppe

Afvist af Kasper Dolberg

Bekymret for Vingegaard: ‘Et svaghedstegn’

‘Det er en forløsning’

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Nu er Danmark IKKE favoritter

Dropper German Onugkha

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Superstjerne på vej til Tottenham?

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

I svime over dansker efter vild debut

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

Ekspert: Han er bange for det

Kæmpe lønforhøjelse

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Kasper Hjulmand er ny Leverkusen-træner

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

Jacob Friis i strid modvind i Finland

Kæmpemæssig svensk fiasko

‘Thomas Frank kan grine efter stor dramatik’

Spanien sprudler – Tyskland rejser sig

Elias Achouri og co. klar til VM

Undrer sig over Brian Riemers valg

Afsløring: Harder tjener styrtende i Leipzig

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt

Brian Riemer skifter system og to mand

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Vild bedrift

Brian Riemer: ‘I min verden to røde kort’

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte?

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Superliga-klub præsenterer ny spiller

Barça-kovending omkring Christensen?

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien

Glimrende Gustav Isaksen-nyt

Afviste gigantisk tilbud

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Danmark kører Grækenland over i magtdemonstration

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Manchester City og Premier League indgår forlig

Afslører: På blokken i fem år

‘Meget på spil for Jon Dahl Tomasson’

Dét får Kasper Hjulmand travlt med at løse

Leverkusen jubler: Vi har fulgt Hjulmand længe

Sætter ord på

Kasper Hjulmand præsenteret i Leverkusen

Brøndby spiller kamp i morgen

Skifte til storklub gik i vasken

Afsløring: Vejle Boldklub tester kæmpetalent af