Joakim Mæhle kan vide sig fuldstændig sikker på sin startplads ved VM i Qatar. Sagen er en lidt anden i Atalanta.
Her svæver han mellem at være starter og indskifter, hvorfor rygterne omkring et skifte begynder at tage til. På det seneste er Juventus blevet kædet sammen med den danske back.
Nu er forlydenerne om et januarsalg af Joakim Mæhle også nået til Frankrig, hvor man i programmet Talk Show nævner danskeren og hans tidligere holdkammerat Robin Gosens som en mulighed i Marseille.
– Ledelsen i Atalanta er meget skuffet over hans (Mæhles) præstationer og vil derfor hente Stuttgarts Borna Sosa til hans position, siger Bastien Cordoléani i programmet ifølge lephoceen.fr, som også skriver, at han af Cordoléani bliver set som et ideelt indkøb.
Joakim Mæhle og Marseille er ikke fremmede for hinanden, da den franske klub tilbage i 2020 var tæt på at tilknytte danskeren, da han var på kontrakt i Genk. Derfor har man formentlig stadig et telefonnummer på backen.
– Han var sur over, at han ikke skrev under i 2020. Han kender Marseille og Pablo Longoria [Præsident i Marseille, red.] kender også Mæhle. Han kan spille både som højre og venstre back og det vil ikke kræve særlig meget i løn, siger Bastien Cordoléani sin anbefaling af Mæhle til Marseille.
Marseille har i øjeblikket kun Arsenal-lejesvenden Nuno Tavares på venstre back, hvorfor det er helt naturligt, at man skal ud og hente en forstærkning til januar.
Joakim Mæhle, 25 år, har i denne sæson optrådt 14 gange for Atalanta i Serie A. Lige nu er han med det danske landshold til VM i Qatar, hvor man er igang med forberedelserne til lørdagens opgør mod Frankrig.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
