Vil Randers score kassen på Superliga-profil?

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er Randers FC's mest oplagte salgsemne og to solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på Randers FC.

Randers FC
Simen Bolkan Nordli
Offensivspiller
Norge
24 år

ANALYSE: 

Foto: Alamy

I fodbold handler det meste om timing. Timingen bliver næppe nogensinde bedre i forhold til et lukrativt salg af Simen Bolkan Nordli.

Nordmanden har brændt et himmelsk efterår af med et væld af mål og assists, og det må alt andet end lige have fået interessen for Nordli til at eksplodere. Det samme kan siges om prisen.

Med halvandet år tilbage af kontrakten vil det være et rigtig godt tidspunkt at sælge for Randers FC, hvis kronjyderne stræber efter at score den helt store jackpot på formstærke Nordli. Alternativt skal klubben naturligvis forsøge at forlænge aftalen.

Simen Bolkan Nordli øjner naturligvis et skifte, der både sportsligt og økonomisk vil være et skridt op i forhold til Randers FC. Han kan blive svær at holde på for Superliga-klubben.

BOBLERE:

Stephen Odey ligner mere og mere en mand, der har udspillet sin rolle i Randers FC. Nigerianeren er helt sikkert en af de mere løntunge spillere i Superliga-klubben, men han er kun startet inde i en tredjedel af Superliga-kampene i denne sæson. Det trækker op til en skilsmisse mellem Odey og Randers.

21-årige Tammer Bany er helt sikkert en spiller, som flere klubber holder et vågent øje med, men mon ikke, at han gør sæsonen færdig i Randers FC. 





– Det er helt hjernedødt


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Skidt nyt for Andreas Christensen

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Her kan du se OB mod Brøndby IF

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

– Ingen har pengene til at friste mig

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

På røven over dansk stjerne

Storroser Yuito Suzuki

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

I svime over dansker

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Sådan starter OB og Brøndby IF

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Sensationel udvikling på vej?

Skrækkeligt Napoli-nyt

FC København-transfer går hele verden rundt

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Fire på stribe for Hjulmand

Eriksen med stor hyldest

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

Neestrup: Snoren er kortere her