På landsholdet: ‘Har fulgt mig siden min FCK-tid’

Ishøj-keeperen Mohammad Hassan er for første gang blevet udtaget til det irakiske landshold. Tipsbladet har talt med målmanden, der overvejede at stoppe karrieren efter tiden i FCK.



2. division og landsholdet.

Det rimer normalt ikke på hinanden, men nu har Ishøj-keeperen Mohammad Hassan fået en unik mulighed.

Det irakiske fodboldforbund holder nemlig øje med den tredjebedste række i Danmark, og nu skal keeperen med landet til Arabian Gulf Cup i Kuwait.

– Det er jo stort. Det er første gang, at jeg er med et landshold. Jeg har ikke haft statsborgerskab i Danmark indtil april i år. Jeg har været med diverse ungdomslandshold, men jeg har ikke fået lov til at komme med videre, fordi jeg ikke har haft statsborgerskab. Mig og Daramy er samme årgang, og vi røg af begge to til en samling på grund af statsborgerskabssituationen.

– Det har været hårdt ikke at kunne se sig selv som landsholdsspiller. Her i løbet af den seneste halve år har jeg været i ugentlig kontakt med målmandstræneren for det irakiske landshold, som er spansk. Han har fulgt med og set vores kampe. Han har været imponeret over mine præstationer i 2. og 3. division. Jeg er både glad og stolt, og jeg kan fornemme på min familie, at de er stolte over, at jeg kan få lov til at repræsentere hjemlandet, fortæller den 22-årige keeper til Tipsbladet.

Jeg gik fra at træne med førsteholdet i FCK til at spille i Sjællandssserien på et par måneder, så det var rigtig hårdt i starten. Det var så hårdt, at jeg var ved at stoppe helt.

Mohammad Hassan, Ishøj-keeper

Det er vel også vildt at kunne kalde sig landsholdsspiller, når du spiller i 2. division for Ishøj IF?

– Ja, det er det vel. Jeg er ikke i tvivl om, at jeg er til mere end divisionerne. Det handler om at vise sig frem i en klub, og det har jeg fået lov til i Ishøj. Lige siden har jeg blomstret, som jeg fik ikke lov til i Næstved. Det handler om tillid.

Selvom den nu står på 2. divisionsfodbold for Hassan, så han har tidligere været på en noget finere adresse.

Som ungdomsspiller var han en del af FCK, og det irakiske landshold kendte faktisk allerede til ham dengang.

– De har fulgt mig, siden jeg var U17-spiller i FCK. Jeg har ikke haft statsborgerskab i Danmark, og det har jeg prioriteret først. Da jeg fik det, valgte jeg at søge det irakiske efterfølgende. De prøvede at udtage mig til OL i sommer, men da mit pas ikke var kommet endnu, kom jeg ikke med.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Mathias Hvolris

Overvejede karrierestop

Hassan lægger ikke skjul på, at livet som fodboldspiller ikke har været en dans på roser for ham. Det stod så grelt til, at han overvejede at opgive det hele efter tiden i FCK.

– Det har været en hård rejse. Jeg har været inde i FCK, og jeg gjorde det egentlig meget godt. Der skete så en situation, så jeg var nødt til at opsige min kontrakt. Jeg har også været i Cosenza i Serie B, men da jeg ikke havde statsborgerskab, kunne jeg ikke blive. Det har været hårdt. Så har jeg været i Næstved i 2. division, og så spillede jeg kampe for Sjællandsserie-holdet. Så jeg gik fra at træne med førsteholdet i FCK til at spille i Sjællandsserien på et par måneder, så det var rigtig hårdt i starten. Det var så hårdt, at jeg var ved at stoppe helt.

– Jeg havde nogle gode mennesker omkring mig i min familie og nogle tætte kammerater, der sagde, at jeg var for god til at stoppe. De troede meget på mig. Min far har haft min største indflydelse på min fodbold, da han sagde sit job, da jeg spillede i FC Nordsjælland, så han kunne køre mig frem og tilbage.

Lige nu står den på fodbold i den tredjebedste række i Danmark, men udtagelsen til det irakiske landshold kan åbne nogle nye døre for den unge keeper på det asiatiske marked.

– Nu ved jeg, at der er nogle uden for Danmark, der er interesserede, så da jeg blev udtaget til landsholdet, kom der en helt anden opmærksomhed på mig også i klubregi, fortæller Mohammad Hassan til Tipsbladet.

Irak skal møde Yemen, Bahrain og Saudi-Arabien i deres gruppe, og den første kamp er 22. december klokken 18.25 mod Yemen.

I denne sæson har Hassan fået 16 kampe for Ishøj IF i 2. division og har lukket 22 mål ind.

I FCK-trøjen nåede keeperen kun at få kampe i U19-Ligaen.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Barcelona køber Rashford – her er prisen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Sønderjyske – OB

Lamine Yamal med karrierens første

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Jubler over transfer: God dialog med FC København

‘Jeg hadede verden’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League