Den tidligere Real Madrid- og Chelsea-spiller Lassana Diarra forlanger en stor kompensation for, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ifølge franskmanden har været med til at spolere dele af hans karriere.
Mandag har han krævet 65 millioner euro, cirka 485 millioner kroner, i erstatning af Fifa og Belgiens Fodboldforbund. Efter skat svarer beløbet til 35 millioner euro, cirka 260 millioner kroner.
Det oplyser advokatfirmaet Dupont Hissel i en pressemeddelelse.
Erstatningskravet kommer på bagkant af, at Diarra sidste år fik en juridisk sejr i EU-domstolen i en langstrakt strid, der handler om, hvad betingelserne er for en spiller, der har misligholdt sin kontrakt og fået den ophævet i en klub, hvis han derefter vil skifte til en ny klub.
– Jeg går videre med erstatningskravet for min egen skyld. Men jeg gør det også for alle de kommende og mindre kendte fodboldspillere, som ikke har de økonomiske og psykiske midler til at udfordre Fifa foran rigtige dommere, siger Diarra.
Sagen har varet i over ti år. Den så sin begyndelse, da Diarra ragede uklar med sin daværende klub Lokomotiv Moskva. Klubben ønskede, at Diarra skulle gå ned i løn. Det nægtede han, og i 2014 blev hans kontrakt ophævet tre år før tid.
Ifølge Lokomotiv Moskva havde Diarra misligholdt sin kontrakt, fordi han med vilje var udeblevet fra træninger uden lovlig grund.
Derefter ønskede belgiske Charleroi at tilknytte Diarra, men både Fifa og Den Internationale Sportsdomstol (CAS) kom frem til, at Diarra og en potentiel ny arbejdsgiver skulle kompensere Lokomotiv Moskva for kontraktbruddet, før han kunne få tilladelse til at spille for en ny klub.
Derfor blev Diarra i 2016 pålagt at betale cirka 75 millioner kroner til den russiske klub. Det svarer til hans estimerede transferværdi på tidspunktet for kontraktbruddet.
Diarra tog sagen videre til EU-domstolen. Sidste år fastslog den, at Fifas regler “forhindrer spillernes frie bevægelse og den frie konkurrence mellem klubber”, hvilket er i strid med EU’s lovgivning.
Dommen er betragtet som en potentiel bombe under transfermarkedet, fordi spillerne kan drage økonomisk fordel af at misligholde en kontrakt, så en kommende arbejdsgiver sparer en transfersum, så den til gengæld kan give en højere løn eller et stort engangsbeløb ved en kontraktunderskrivelse.
Derfor har Fifa indført en række midlertidige transferregler, der præciserer, hvad der kan retfærdiggøre en kontraktophævelse af en af parterne, og hvordan man kommer frem til den kompensation, som enhver har ret til, hvis den anden part er skyld i ophævelsen.
Diarra missede hele 2014/15-sæsonen på grund af tvisten. Efter et år som klubløs skrev han kontrakt med Marseille i juli 2015, og han nåede også at spille for Al-Jazira og Paris Saint-Germain inden karrierestoppet i 2019.
I karrierens tidlige år var han blandt andet forbi Chelsea, Arsenal og Real Madrid.
Den nu 40-årige franskmand nåede at repræsentere sit hjemlands A-landshold 34 gange.
/ritzau/NTB
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os