Vraget FCK’er er flyvende i Norge

Christian Gamboa holder stadig fast i det costaricanske broderskab fra København, selv om han nu er i Rosenborg.



Han blev en del af den halvkiksede transfersommer i FC København anno 2011 med navne som specielt Pape Pate Diouf og Christian Grindheim, men det kan godt være, at Carsten V. Jensen ikke så så skævt endda, da han betalte Fredrikstad godt seks millioner kroner for den unge costaricanske back Christian Gamboa.

Godt nok ville omstændighederne med konkurrence fra først Johnny Thomsen og siden Lars Jacobsen, at Gamboa aldrig fik chancen i FCK, men potentialet var der helt bestemt, hvilket står lysende klart en mandag aften på Lerkendal. For efter en sæson uden spilletid røg Gamboa først på lån og blev siden solgt uden det store økonomiske tab for FCK til Rosenborg, og her har den 23-årige costaricaner været en stor succes.

Således er det ikke overraskende, at stadionspeakeren i slutningen af 0-0 kampen mod Molde kan offentliggøre, at tilhængernes sms-stemmer har peget på Gamboa som aftenens Man of the Match, for specielt før pausen har han været flyvende. Der har været masser af energiske og lynhurtige rush fremad banen og også flere fornuftige aktioner i defensiven, hvor ingen Molde-spillere har farten til at komme forbi.

Så selv om det kun blev til et enkelt point på dagen, er Gamboa godt tilfreds med sit aktuelle fodboldliv.

– Jeg fik ikke så mange chancer i FCK og fik kun to kampe der, så nogen gange må man flytte og finde et andet sted at spille. Jeg fik muligheden her, og nu prøver jeg at gøre mit bedste for Rosenborg.

– Og jeg er glad. Hvis man spiller, falder alt på plads for en og ens familie. Jeg er blevet budt velkommen på bedste vis her, og jeg er stolt af holdet.

– Får man kampe, får man også selvtillid, og jeg kan mærke, at de tror på mig her, og så vil man jo også gerne give noget tilbage. Spille godt og levere for holdet. Og jeg synes her er godt at være, og jeg har det godt på holdet, siger en smilende Gamboa, da dog ikke har gemt og glemt sit år i København. Det  gjorde ham nemlig til en del af det costaricanske broderskab med de gamle holdkammerater Christian Bolanos og Bryan Oviedo, der nu er i Everton.

Så da Gamboa blev far i sidste uge kom der også masser af lykønskninger fra de gamle FCK-venner.

– Ja, de ringede begge to til mig, da jeg blev far, og da FCK blev mestre, sendte jeg også en sms til Bolanos, for det blev jeg glad for på hans vegne. Vi er gode venner alle tre. Vi var tætte i København, og det holder vi fast i, så der er en rigtig god kontakt imellem os, siger Christian Gamboa til tipsbladet.dk.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’