Vurderer de 10 bedste røverkøb: Dansker på listen

Det engelske medie The Guardian har sat navne på, hvem mediet mener er de 10 bedste indkøb målt på pris denne sommer. Og der er en dansker på listen.



Transfervinduet er lukket og slukket for denne gang, hvor der kun enkelte steder fortsat er åbent.

Dermed er der også mange, der er begyndt at lave en slags status på, hvordan det er gået i transfervinduet.

Naturligvis kan man ikke dømme et indkøb lige med det samme, for det handler jo trods alt om, hvordan spillerne præsterer på banen. Og der er man nødt til at kigge længere end bare en enkelt eller to kampe, men man kan godt komme med et bud på, hvem der fik meget værdi for pengene.

Og en sådan vurdering er engelske The Guardian kommet med.

Mediet har listet 10 spillere, man mener, den købende klub har fået til rigtig fine penge. Man kan vel kalde det en slags røverkøb. Interessant er det, at der er fundet plads til en dansker på listen.

Listen er ikke fra 1-10, men blot 10 navne og et af de navne, der figurerer på listen er danske Jesper Lindstrøm.

Offensivspilleren blev denne sommer handlet fra Brøndby IF til Eintracht Frankfurt for en pris omkring 52 millioner kroner.

Ifølge The Guardian har Frankfurt fået god værdi for den offensive midtbanespiller, som var en stor profil i Superligaen i sidste sæson og også er kommet omkring det danske A-landshold.

– Efter lige akkurat at have misset top fire sidste sæson har Eintracht Frankfurt hentet mere end et dusin nye spillere denne sommer med et fokus på fremtidig potentiale. Den største udgift var for Lindstrøm, en 21-årige playmaker, der registerede 10 mål og 10 assists for Brøndby, der vandt det danske mesterskab for første gang siden 2005. Lindstrøm er gået direkte i startopstillingen i Frankfurt og kunne ende med at lave et godt skandinavisk partnerskab med den lejede norske kantspiller Jens Petter Hauge, skriver The Guardian på sin hjemmeside.

Udover Jesper Lindstrøm er flere store navne vurderet som røverkøb – ikke overraskende Gianluigi Donnarumma, der rykkede fra AC Milan til PSG på en fri transfer. Også EMs velspillende hollænder Denzel Dumfries har fundet plads. Se hele listen ved at klikke her.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’