Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Emil Jakobsen forestiller sig at blive i Flensburg-Handewitt nogle år endnu, men han er åben for at vende hjem til Danmark i fremtiden. Især en klub synes oplagt.



VEJLE (Tipsbladet): En perlerække af danske stjerner er vendt hjem de seneste par sæsoner.

Til sommer skifter Kevin Møller fra SG Flensburg-Handewitt til GOG, og for nyligt kom det også frem, at Niclas Kirkeløkke tager til Fredericia HK fra sommeren 2027.

Niklas Landin, Hans Lindberg, Michael Damgaard, Johan Hansen og nu pensionerede Mikkel Hansen er andre store navne, der er blevet lokket hjem til dansk håndbold.

I SG Flensburg-Handewitt har Emil Jakobsen noteret sig udviklingen, og han vil ikke selv afvise, at han kan blive fristet af at vende hjem til Danmark senere i karrieren.

– Nu og her kunne jeg godt forestille mig, at jeg tog hjem og sluttede karrieren i Danmark. Det kunne være sjovt at prøve at spille i Danmark igen. Lige nu er jeg meget tilfreds med at være i udlandet, men jeg tænker da, at jeg på et tidspunkt skal hjem til Danmark, siger Emil Jakobsen til Tipsbladet.

Er det så GOG, der er det bedste bud?

– Det kunne være en god mulighed i hvert fald.

27-årige Emil Jakobsen fastslår imidlertid, at det nok først er aktuelt nogle år ude i fremtiden. Det er således også kun et år siden, at fløjspilleren forlængede med Flensburg-Handewitt frem til sommeren 2029.

For nuværende ser han sig selv i den tyske storklub i mange år frem.

– Jeg spiller min kontrakt ud, og så må vi se. Det kan være, det bliver mere Flensburg. Jeg har det virkelig godt i klubben, siger han.

Simon Pytlick smutter

En spiller, der dog ikke bliver hængende i Flensburg-Handewitt, er Emil Jakobsens landsmand Simon Pytlick.

I sommeren 2027 skifter han til Fücshe Berlin, hvor han bliver holdkammerat med Mathias Gidsel, og den melding var en bitter pille at sluge for Emil Jakobsen.

– Pytlick er en gudsbenådet håndboldspiller, men også en stor leder uden for banen. Han er en kæmpe del af Flensburg og af vores hold, så det er vemodigt, at han skal af sted. Vi må nyde godt af ham det næste halvandet år. I vores erhverv er det det, der sker, og jeg kommer til at savne ham – ikke mindst personligt, fordi han er en rigtig god holdkammerat, lyder det fra Emil Jakobsen.

Kan du godt forstå ham?

– Det er jo egentlig ikke noget, jeg skal kunne forstå. Det er jo hans valg. Jeg kan godt forstå, at han gerne vil spille med Mathias Gidsel, for det gør han temmelig godt her på landsholdet.

Har rundet 1.000 mål

Emil Jakobsen er aktuelt nummer fem på topscorerlisten i Bundesligaen med 117 scoringer – listen toppes af Mathias Gidsel med 185 kasser.

For et par måneder siden rundede Emil Jakobsen en imponerende milepæl i Flensburg-Handewitt, da han rundede 1.000 scoringer for klubben.

– Det er fedt, og det er en fed målsætning at have nået. Det er noget, jeg er meget stolt af. Jeg vil bare gerne hjælpe holdet så meget som muligt, og det gør jeg bedst ved at lave mange mål fra min position på fløjen, siger han og fastslår, at næste mål er at indhente Anders Eggert og ultimativt Lars Christiansen.

– Både Lars og Anders har været nogle af de bedste fløje i verden, og det var noget af det, jeg også gerne ville opnå. Det er på en måde lidt fedt at være den næste i række. Flensburg bruger deres fløje rigtig meget, og det er selvfølgelig noget, jeg synes er godt, slutter Emil Jakobsen.

SG Flensburg-Handewitt er på andenpladen i Bundesligaen efter topholdet Magdeburg.





LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Randers FC – OB

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen