Barca-præsident: Ville hente Neymar i sommer

Barcelonas præsident Joan Laporta bekræfter i et TV-interview, at klubben forsøgte at hente Neymar tilbage denne sommer.



Det økonomiske kaos i FC Barcelona eksploderede denne sommer, hvor klubbens præsident Joan Laporta blandt andet meddelte, at klubben havde en gæld på mere end 10 milliarder kroner. 

Den dårlige økonomi fik i sidste ende Barcelona til at sige farvel til Lionel Messi, da klubben ikke kunne betale hans løn. Efterfølgende måtte den franke verdensstjerne Antoine Griezmann også sige farvel til klubben, da han blev sendt til Atlético Madrid på en lejeaftale for at spare løn. 

Men tidligere på sommeren havde Barcelona dog store ambitioner på transfermarkedet. Det bekræfter klubbens præsident Joan Laporta i et interview til den spanske TV-kanal TV3. 

I interviewet fortæller han blandt andet, at klubben var interesseret i at hente Neymar i sommerens transfervindue.

– Ja, vi forsøgte at hente Neymar. Det lød meget interessant at hente ham tilbage. Han kontaktede os i marts og ønskede at skifte til os.  

– Hvis vi på det tidspunkt vidste, hvordan man i den spanske liga senere ville håndhæve Financial Fair Play-reglerne, så havde vi selvfølgelig ikke kunne give ham det tilbud, som vi gjorde, fortæller Barcelona-præsidenten, som dermed drømte om en Messi-Neymar genforening i den catalanske klub. 

Genforenet er de to verdensstjerner dog blevet, eftersom Lionel Messi er skiftet til Paris Saint-Germain. 

Laporta forholder sig desuden til Antoine Griezmann-aftalen med Atlético Madrid, hvor han fortæller, at Madrid-klubben kan gøre brug af købsoptionen, hvis franskmanden spiller minimum halvdelen af kampene. 

– Jeg tror, at vi alle forventede lidt mere af Griezmann i Barca, men man kan ikke bebrejde ham noget som helst i forhold til hans arbejde og indstilling. Jeg mener dog ikke, at han passede ind i vores system, og jeg mener ikke, at han dengang var det spillerkøb, som vi havde brug for. Købsoptionen, som Atlético Madrid har fået på ham, udløses hvis han spiller 50% af de kampe, hvor han er til rådighed, forklarer præsidenten. 

Barcelona har fået en udmærket start i den spanske liga med to sejre og en uafgjort efter de første tre runder.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul