Det har været omgærdet af massiv kritik, at La Liga har valgt at lægge kampen mellem Villarreal og FC Barcelona 20. december i Miami, og nu er projektet faldet til jorden.
På grund af uvished om, hvorvidt kampen overhovedet vil blive gennemført, har arrangøren, det amerikanske selskab Relevent Sports, bedt La Liga om udsættelse af opgøret.
Det skriver The Athletic.
– I betragtning af den nuværende usikkerhed i Spanien er der ikke tilstrækkelig tid til ordentligt at gennemføre et arrangement af denne størrelse. Det ville også være uansvarligt at begynde at sælge billetter uden en bekræftet aftale på plads, lyder det ifølge The Athletic i en udmelding fra Relevent Sports.
La Liga har lagt kampen mellem Villarreal og Barcelona i Miami for at internationalisere spansk klubfodbold.
Det har La Liga fået enorme hug for blandt spillere, klubber og andre interessenter. I løbet af den seneste uge har spillerne blandt andet protesteret ved at stå stille i de første 15 sekunder af flere kampe i den spanske liga. Det skete blandt andet i opgøret mellem Barcelona og Girona i weekenden.
La Liga, der selv producerer kampene, klippede væk fra grønsværen, mens protesten udfoldede sig.
Og i La Liga er man da heller ikke specielt begejstret for, at den amerikanske arrangør nu har trukket tæppet væk under arrangementet.
– La Liga beklager dybt, at projektet, som repræsenterede en historisk og enestående mulighed for internationaliseringen af spansk fodbold, ikke kan gennemføres, skriver La Liga på sin hjemmeside.
– Afholdelsen af en officiel kamp uden for vores grænser ville have været et afgørende skridt i den globale udvidelse af vores turnering, og det ville have styrket klubbernes internationale tilstedeværelse, spillernes positionering og det spanske fodboldbrand på et strategisk marked som USA.
– Projektet overholdt fuldt ud forbundets regler og påvirkede ikke turneringens integritet, hvilket blev bekræftet af de kompetente institutioner, der fører tilsyn med overholdelsen, men som modsatte sig det af andre årsager, lyder det.
Her henvises der muligvis til, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har godkendt flytningen af kampen, og at det ikke skete med Uefas gode vilje.
Uefa understregede således, at man kategorisk er imod flytning af ligakampe til udlandet, men godkendte kampen, fordi de globale regler under Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for nu er “uklare og ikke detaljerede nok”.
/ritzau/
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER