Espanyol tordner efter Braithwaite-situation

RCD Espanyol retter skarp kritik af dommerstanden i spansk fodbold, efter de igen lørdag følte sig bordømt ved en annulleret scoring af danske Martin Braithwaite.



Resultaterne har ikke ligefrem flasket sig for RCD Espanyol på det seneste.

Lørdag aften indkasserede man klubbens femte nederlag på stribe efter 1-2 til Athletic Club. Resultatet kunne dog have været et andet, hvis ikke Barcelona-klubben var blevet ramt af en annulleret scoring efter et VAR-gennemsyn.

RCD Espanyol er dog ikke enig i, at scoringen, som iøvrigt blev sat ind af Martin Braithwaite, skulle annulleres. Det er anden uge i streg, at Espanyol føler sig bortdømt.

Det har fået dem til at sende et kraftigt vredesudbrud afsted mod dommerstanden og særligt brugen af VAR i La Liga.

– RCD Espanyol ønsker at udtrykke sin uenighed og bekymring over flere dommerhandlinger, som er sket i løbet af sæsonen. Særligt i de handlinger, hvor der gøres forskel i brugen af VAR. Vi forstår, at forskellige fejl i brugen af VAR har ramt vores hold. Det er mere end tydeligt i de seneste to kampe, skriver Espanyol i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Espanyol refererer til Martin Braithwaites annullerede scoring mod Athletic Club, hvor Joselu Mato havde arm på bolden i opspillet. Espanyol mener ikke, at man kan forsvare forseelsen, da han bliver fastlåst af en modspiller, der gør det umuligt for ham ikke at ramme bolden med armen.

Derudover nævner de en episode fra forrige spillerunde, hvor Vinicius de Souza begik et straffespark i slutminutterne, som ikke blev set igennem af VAR. Girona eksekverede fra ellevemeterpletten, og Espanyol tabte kampen med 2-1.

– Vi kan ikke forblive passive overfor en situation, der gør skade og giver uensartede kriterier i brugen af teknologien, lyder kritikken slutteligt fra Espanyol, der foruden situationerne fra de seneste spillerunder også giver flere andre eksempler på forskelligartet brug af VAR.

Det er ikke til at sige, om den massive kritik giver noget efterspil, eller om det spanske fodboldforbund tager det til efterretning. Sikkert er det, at den seneste stribe af nederlag har sendt Espanyol under nedrykningsstregen.

31-årige Martin Braithwaite har ellers været i forrygende form på det seneste, hvor det er blevet til seks scoringer siden årsskiftet. Ni gange har danskeren fået nettet til at blamfre siden skiftet til Espanyol fra FC Barcelona.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM