FC Barcelona udbygger sejrsstime i afbrudt kamp

FC Barcelona slog på udebane Cadiz 4-0 i en kamp, der længe var afbrudt på grund af en tilskuers tilstand.



FC Barcelonas udekamp mod Cadiz i La Liga lørdag aften blev præget af en afbrydelse på cirka tre kvarter.

Barcelona førte 2-0, da kampen efter 82 minutter blev afbrudt. Cadiz-keeper Conan Ledesma hastede mod den ene tribune med en hjertestarter, og Barcelona bekræftede på Twitter, at der er tale om et medicinsk nødstilfælde med en tilskuer.

Barcelonas cheftræner, Xavi, sagde efter kampen, at tilskueren havde et problem med “sit hjerte”, men at han havde hørt, at han var “okay” igen.

– Vi håber, at han og hans familie har det godt, og at han kommer sig hurtigt, sagde han i en video på Barcelonas Twitter-profil.

Barcelona endte med at vinde kampen 4-0 efter mål af Frenkie de Jong, Robert Lewandowski, Ansu Fati og Ousmane Dembélé.

Det var cataloniernes femte sejr i træk i alle turneringer, og i La Liga er Barcelona foreløbigt førerhold med 13 point efter fem kampe.

Midt i et tætpakket program roterede Xavi en del i sin startopstilling, hvor Héctor Bellerín, Gerard Pique og Memphis Depay var at finde, mens danske Andreas Christensen og Robert Lewandowski blandt andre var på bænken.

Det skyldes ikke mindst, at holdet tirsdag kommer på en markant sværere opgave, når holdet gæster Bayern München i Champions League.

Mod Cadiz var Barcelona lidt længe om at komme i gang offensivt, men reelt var holdet aldrig i problemer, da det formsvage hjemmeholdet ikke havde meget at true med.

Ti minutter inde i anden halvleg kom åbningsmålet. Offensivspilleren Raphinha fandt i højre side Gavi, og midtbanespillerens efterfølgende indlæg blev viftet ud for fødderne af Frenkie de Jong af Cadiz-keeperen.

Hollænderen scorede på den måde sit første mål siden februar, efter en sommer fyldt med historier om at han mod sit eget ønske var på vej videre i karrieren.

Historien gentog sig lidt ved 2-0-målet. Raphinha slog fladt bolden ind fra højre, og Cadiz-keeperen kunne under pres fra Frenkie de Jong ikke holde fast i den.

Det gav en løs bold, som Lewandowski kastede sig ned i og fik sendt over stregen, efter at han selv havde sat gang i angrebet.

Efter afbrydelsen var intensiteten til at overse, men det forhindrede ikke Ansu Fati og Ousmane Dembélé, der begge blev indskiftet, at udbyggede sejren.

/ritzau/





David Nielsen, den er til dig!


Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kaster hård dom over Eriksen

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Hattrickhelt var meget frustreret

Tadej vil gerne – holdet siger nej

– Det er skidt for spillernes helbred

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Derfor vinder Brøndby ikke guld

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Steve Cooper overrasker stort

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Scorer hvert 49. minut

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Patrick Vieira fyret

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

‘En af de største nogensinde’

Slår fast: Han kommer til at koste

Kæmper mod uret

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

‘Nogle gange er jeg fucking god’

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Silkeborg IF – Brøndby IF