– Jeg havde aldrig troet på det her

Svensk kommentator havde aldrig troet på, at Roony Bardghji skulle stå i FC Barcelona efter alt det, han har været igennem det seneste år.



Mandag er en spektakulær FC København-transfer faldet på plads.

Svenske Roony Bardghji forlader den danske hovedstad til fordel for ingen ringere end FC Barcelona, der har skrevet en fireårig aftale med kantspilleren, som for få måneder siden vendte retur fra en korsbåndsskade.

Er skiftet til Barca klogt?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

FC Barcelona har betalt småpenge for 19-årige Roony Bardghji, hvis kontrakt ville udløbe til vinter, og ikke var mulig at forlænge for FC København.

– Det er ikke nogen stor investering, og han kan sælges videre med profit, uanset om han gør et indtryk eller ej. Jeg tror, det spiller en stor rolle. Men det er klart, at det stadig er en stor overraskelse, at en af verdens største klubber går efter ham og sikrer hans underskrift foran mange andre. Jeg havde aldrig troet på det her for et år siden, siger Adam Pinthorp til Fotbollskanalen.

Adam Pinthorp er ansat hos TV 4 i Sverige, hvor han blandt andet kommenterer den spanske La Liga.

– Jeg bliver glad, hvis jeg tager fejl, men vejen til en plads på førsteholdet er ekstremt svær. Konkurrencen hos særligt de unge spillere er enorm. Omvendt kan alting ske. En skade eller en misset mulighed, og så kan tingene se anderledes ud, men det er svært at komme igennem, siger Adam Pinthorp.

LÆS MERE: Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Snakkene er gået på, at Roony Bardghji starter på FC Barcelonas reservehold, der er rykket ned i den fjerdebedste række i Spanien.

På førsteholdet er spillere som Lamine Yamal, Dani Olmo og Raphinha fast inventar på de positioner, Roony Bardghji har spillet i FC København, og der er selvsagt et stykke op til den spansk-brasilianske trio og de øvrige offensivprofiler for svenskeren.

Roony Bardghji
Roony Bardghji er ny mand i FC Barcelona. Foto: FC Barcelona.

FCK havde håbet på længere samarbejde

Roony Bardghji pådrog sig en korsbåndsskade på det værst tænkelige tidspunkt sidste år og vendte først tilbage mod afslutningen af denne sæson, hvor han samtidig gik ind i sit sidste halve år af kontrakten med FCK.

Dermed kunne han denne sommer forhandle om et skifte kvit og frit til vinter eller, som det blev, en transfer mod en mindre kompensation i løbet af transfervinduet.

Stod det til FC København, skulle samarbejdet have været fortsat lidt endnu.

– Vi havde gerne set Roony fortsætte i F.C. København i en længere periode, hvor vi sammen kunne have udfoldet hans potentiale yderligere. Men vi ønsker Roony held og lykke i fremtiden og håber, at han får opfyldt sine ambitioner med et meget spændende skifte for ham, udtalte sportsdirektør Sune Smith-Nielsen i pressemeddelelsen.

LÆS OGSÅ: Taber 150 millioner – selv i FCK gør det ondt!

Det har dog længe lignet en tabt sag for FC København, da rygterne om Roony Bardghji har været rigtig mange, siden sæsonen gik på hæld.

Klubber som Marseille, FC Porto og Wolfsburg er blandt andre blevet kædet sammen med svenskeren.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer