Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Ifølge Tipsbladets kilder er der her og nu ingen aftale om, at Rayan Bardghji også skifter FCK ud med Barcelona.



Roony Bardghji er på vej til FC Barcelona – fredag har det spanske medie DiariARA meldt, at offensivspillerens lillebror, Rayan Bardghji, skal det samme og dermed forlader FCK sammen med brormand.

Tipsbladet har imidlertid fået oplyst af flere af hinanden uafhængige kilder, at der ikke foreligger en aftale her og nu om, at Rayan Bardghji også skifter til FC Barcelona.

DiariARA har da også fjernet passagen om Rayan Bardghji i deres artikel, og journalisten er ude på sociale medier og beklage.

Roony Bardghji ankom fredag til Barcelona, og med sig havde svenskeren blandt andre sin lillebror, men i første omgang er det altså kun planen, at én af Bardghji-brødrene skal spille for den spanske storklub.

21 mål i U17-Ligaen

Rayan Bardghji er til dagligt en del af U17-holdet i FC København, og han var en vigtig brik for holdet i den forgangne sæson, hvor han scorede 21 mål i U17-Ligaen.

Dermed endte han nummer to på rækkens topscorerliste – kun overgået af Ekene Chukwuani fra Brøndby IF.

Rayan Bardghji strålede især i 15. spillerunde, hvor FC København havde besøg af Sønderjyske. Her vandt FCK 7-0, og svenskeren scorede fem kasser.

Roony Bardghji har tidligere talt meget varmt om sin talentfulde lillebror.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt, sagde Roony Bardghji i april om Rayan Bardghji.

Rayan Bardghji fylder 16 til oktober.





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson