Fodboldens måske største opgør blev afviklet søndag aften, da Real Madrid hjemme på Santiago Bernabéu fik besøg af FC Barcelona.
Værterne havde inden opgøret haft taget på rivalerne over en længere periode, men der var på forhånd større forventninger til gæsterne end til de seneste Clásicos efter klubbens genopståen under Xaví.
Det var imidlertid Real Madrid, der fik den bedste start på opgøret, og efter seks minutter var Federico Valverde ikke langt fra at gøre det til 1-0. Vinicius Jr. fik lagt bolden til rette for uruguayaneren, men hans flade afslutning blev reddet af Marc-André ter Stegen.
Barcelona fik til gengæld også vist, at de var med i opgøret, da Pierre-Emerick Aubameyang fik en kæmpe mulighed i det 12. minut.
Aubameyang fandt sig selv helt fri i Real Madrid-feltet efter et godt indlæg fra Ferran Torres, men gaboneserens afslutning blev svag, og Thibaut Courtois kunne afværge uden de store problemer.
1-0 til gæsterne blev det til gengæld efter en lille halv time. Ousmane Dembélé gik forbi Nacho i Barcelonas højre side, og med et skarpt indlæg fandt han Aubameyang, der kunne løbe ind i bolden og heade den forbi Courtois.
Xavís tropper satte sig efterfølgende tungt på kampen. Ud af det blå fik Vinicius Jr. dog en friløber efter 35 minutter og faldt til jorden i Barcelonas felt. Real Madrid-spillerne appellerede for straffespark, men de langsomme gengivelser viste, at brasilianeren blot snublede over bolden.
Kort efter blev det i stedet 2-0. Et hjørnespark blev sendt ind i panden på Ronald Araújo, der steg til vejrs og passerede Courtois.
Inden pausen var Aubameyang ikke langt fra også at gøre det til 3-0 efter et flot Barcelona-angreb. Denne gang kunne han dog ikke få hovedet på bolden, hvorfor pausestillingen var 2-0 til gæsterne.
I pausen reagerede Carlo Ancelotti ved at skifte Eduoardo Camavinga og Mariano Díaz på banen på bekostning af Dani Carvajal og Toni Kroos.
Der var imidlertid ikke spillet mere end et minut, før Ferran Torres blev spillet helt alene igennem med Courtois. Kantspilleren var til gengæld uskarp, og hans afslutning sad ikke engang inden for målrammen. Real Madrid kunne ånde lettet op.
Bare et minut senere gjorde Torres dog skaden god igen. Aubameyang fik med hælen lagt bolden til rette for Torres, og denne gang var han skarpere. Bolden blev styret op i det lange hjørne, og så var Barcelona foran 3-0.
Ondt blev værre få minutter senere, og atter var Aubameyang involveret. Real Madrid-spillerne troede umiddelbart inden, at Ferran Torres var blevet dømt offside, men Aubameyang spillede situationen til ende og chippede bolden over Courtois, og efter VAR-gennemsyn endte scoringen med at blive anerkendt. 4-0.
Real Madrid havde ikke noget modsvar, og Barcelona kunne i stedet cruise sig til sejren. Hjemmeholdet fik ganske vist et par halve muligheder for at reducere, men det blev ved 4-0.
Xaví og co. tager således en historisk sejr på Bernabéu og avancerer til tredjepladsen i La Liga-tabellen. Man er 12 point efter Real Madrid, men har en kamp i hånden.
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
