Udsat for racisme: La Liga undersøger nu sagen

Vinicius Junior blev ifølge sine holdkammerater udsat for racisme, og La Liga undersøger nu sagen.



Vinicius Junior var ved at ende i karambolage med Valencias tilskuere, da Real Madrid søndag aften var på besøg på Estadio Mestalla.

Gæsternes stjernespiller var nærmest helt ude på tilskuerrækkerne og pegede ivrigt ud mod en person, der ifølge ham havde råbt efter ham eller gestikuleret til ham.

La Liga indleder nu en undersøgelse af situationen, som ifølge flere Real Madrid-spillere handlede om, at Vinicius Junior blev udsat for racisme.

– Fodbold kommer i baggrunden, for vi gennemgik noget, der er svært at forklare, siger Real Madrid-backen Lucas Vázquez ifølge AFP.

– At der stadig er racisme på stadioner er uacceptabelt. Der skal gøres noget, siger han.

Og La Liga har i første omgang forsøgt at gøre noget ved at varsle, at man indhenter billeder og videomateriale fra kampen.

– Hvis der bliver identificeret en hadforbrydelse, vil La Liga tage de passende juridiske skridt, skriver La Liga på Twitter.

Real Madrid-målmand Thibaut Courtois var rasende på sin holdkammerats vegne, og han var klar til at udvandre fra banen.

– Hvis Vinicius havde sagt, at han ikke ville spille mere, så ville jeg forlade banen med ham, for vi kan ikke tolerere de her ting, siger Courtois, der fortæller, at han selv hørte racistiske tilråb i løbet af kampen.

Real Madrid-træner Carlo Ancelotti ville slet ikke tale om fodbold efter kampen.

– Det, vi oplevede, er uacceptabelt. Et helt stadion, der kommer med racistiske tilråb. Jeg sagde til dommeren, at han skulle have stoppet kampen, siger Ancelotti, der mener, at racisme altid bør føre til afbrydelse af kampe.

Vinicius Junior var efter hændelsen helt oppe at køre og blev hovedaktør i endnu en batalje i søndagens opgør.

Han endte således med at få rødt kort, efter at han havde slynget sin arm ind i hovedet på Valencias Hugo Duro.

Forinden var han selv blevet angrebet af flere Valencia-spillere.

– Den første, der skulle have haft rødt kort, var Hugo Duro, som greb fat i halsen på Vinicius, siger Thibaut Courtois.

Vinicius Junior, der kommer fra Brasilien, har flere gange tidligere været udsat for racisme i La Liga.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay