Nervøst Real Madrid-hold stryger til tops

Rayo Vallecano skabte spænding til sidst, men Real Madrid endte med en 2-1-sejr i La Liga.



Real Madrid måtte til sidst arbejde hårdt for de tre point, da Rayo Vallecano lørdag besøgte Santiago Bernabeu.

En reducering skabte spænding, og i tillægstiden var Real under pres. Men det endte med en sejr på 2-1 til Carlo Ancelottis mandskab.

Med sejren er Real Madrid tilbage på førstepladsen i Real Madrid, som Real Sociedad siden søndag havde siddet på. Nu har hovedstadsklubben to point ned til Sociedad og yderligere et ned til Sevilla, som dog kan matche Reals pointtotal, hvis det bliver til en sejr over lokalrivalerne Betis søndag.

Rayo Vallecano ligger nummer seks med syv point færre end Real Madrid.

Toni Kroos sendte Real på vinderkurs, da han efter cirka et kvarter bankede bolden op i målhjørnet og hjemmeholdet på 1-0.

Rayo Vallecano havde ikke ret meget at byde ind med, og kort før pausen blev det fortjent 2-0, da Karim Benzema med tiende ligamål i sæsonen fordoblede Reals føring.

Den franske bomber er nu oppe på 14 mål i 15 kampe i alt på denne side af sommerpausen og har samtidig lavet otte assister.

Real Madrid havde fortsat overtaget i starten af anden halvleg, men selv om det blev til flere store chancer, udeblev målene. I stedet sørgede Rayo Vallecano for fornyet spænding, da Radamel Falcao reducerede til 1-2 med et lille kvarter tilbage.

Gæsterne fortsatte med at presse på, og lige som uret havde rundet 90 minutter måtte Toni Kroos sparke en bold væk fra egen målstreg efter et hjørnespark til Rayo Vallecano.

Men Real holdt altså stand og tog sejren.

Tidligere lørdag smed FC Barcelona en 0-3-føring mod Celta, som efter et udlignende mål i tillægstiden kom tilbage på 3-3, som også blev slutresultatet.

Det var Barcelonas sidste kamp, inden Xavi Hernandez tiltræder som ny cheftræner.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay