Klassemål af Valverde i Real Madrid-sejr

Real Madrid vandt for femte gang i træk og topper fortsat den bedste spanske fodboldrække.



Det så længe svært ud for Real Madrid, men det endte med en overbevisende sejr på 4-1 hjemme over Mallorca i La Liga.

Real Madrids fire mål blev sat ind af Federico Valverde, Vinicius Junior, Rodrygo og Antonio Rüdiger.

Med sejren topper Real Madrid La Liga med 15 point. Det er blevet til lutter sejre for mesterholdet i de fem første kampe. FC Barcelona har på andenpladsen 13 point.

Mallorca-angriberen Vedat Muriqi bragte ellers udeholdet foran 1-0 ti minutter før pausen på et hovedstød efter mangelfuld opdækning i Real Madrids forsvar.

Men Real Madrids Federico Valverde udlignede på fornem vis til 1-1 tre minutter inde i tillægstiden af første halvleg.

Midt på egen banehalvdel modtog Valverde bolden og løb nemt ned i den anden ende, da flere Mallorca-spillere blev ved med at bakke.

Valverde udnyttede ganske enkelt passiviteten til at drive bolden frem. Til sidst tog uruguayaneren et par træk ind mod midten og hamrede på mål. Det var kampens flotteste mål.

Efter 72 minutter scorede den formstærke Real Madrid-angriber Vinicius Junior til 2-1 efter et oplæg fra Rodrygo.

Selv samme Rodrygo leverede derefter et smukt solomål til 3-1 få minutter før tid. Brasilianeren driblede sig vej gennem Mallorcas forsvar og afsluttede fra tæt hold.

I overtiden cementerede Rüdiger sejren med målet til 4-1 på et oplæg fra Toni Kroos. Det var tyskerens første mål for Real Madrid.

Dermed kom sejren til at se overlegen ud på scoretavlen, men Mallorca holdt faktisk længe godt stand.

Den individuelle klasseforskel blev afgørende i sejren til Real Madrid, som onsdag tager imod RB Leipzig i Champions League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul