Real Madrids brasilianske stjerneangriber, Vinicius Junior, erkender efter 4-1-sejren over Barcelona i finalen af den spanske Super Cup, at han af og til kan være lidt for kålhøgen på banen.
Det sker, på trods af at den hurtige kantspiller lavede de første tre af Real Madrids mål i finalen.
23-årige Vinicius må tit lægge øre til kritik fra sine modstandere for at filme, for at konfrontere dommerstaben og for at ydmyge modstanderne med finter og driblinger.
Barcelona mistede i opgøret mod Real Madrid forsvarsspiller Ronald Araujo, som to gange fik det gule kort – begge for tacklinger mod Vinicius.
Catalanerne brokkede sig efterfølgende højlydt i kantspillerens retning i anden halvleg.
– Det gør mig ked af det, at alle gerne vil slås med mig, fordi de ved, det får en tur i medierne, siger han til journalister efter kampen.
– Jeg gør mit bedste for at fokusere på kampen, så jeg kan gøre mit bedste for mine holdkammerater, men jeg er ingen helgen.
– Nogle gange snakker jeg for meget og laver driblinger, som jeg ikke burde. Men jeg forsøger at blive bedre, siger han ifølge det franske nyhedsbureau AFP efter kampen.
Vinicius blev skiftet ud efter 81 minutter, men ifølge cheftræner Carlo Ancelotti skete det ikke for at "undgå problemer".
– Jeg skiftede Vinicius ud for al den indsats, han havde gjort. Ikke for at undgå problemer, siger den italienske cheftræner.
– Jeg skiftede ham ud i de sidste ti minutter. Vinicius skal gøre sit arbejde, hvilket er at gøre folk begejstrede og vinde trofæer for Real Madrid.
Real Madrid slog Barcelona 4-1 i Super Cup. Turneringen blev spillet i den saudiarabiske hovedstad, Riyadh.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
INTERVIEW