Trent Alexander-Arnold har gennem flere sæsoner været en stor profil hos Jürgen Klopps Liverpool-mandskab, der i den tid både har vundet Champions League og Premier League. Alle trofæer med Trent Alexander-Arnold som på profil på højre back, i en position han nærmest har revolutioneret med sin playmaker-agtige spillestil.
Han har dog aldrig formået at overføre det høje niveau til det engelske landshold, hvor han aldrig for alvor har bidt sig fast. I sidste sæson var der også masser af snak om, hvorvidt han overhovedet skulle udtages til EM, da han samtidig også er i hård konkurrence med Reece James, Kyle Walker og Kieran Trippier, der alle spiller derude. Han endte med at være en del af bruttotruppen, men udgik i testkampen mod Østrig op til slutrunden, hvilket endte med at holde ham ude af hele turneringen.
Trent Alexander-Arnold har blot spillet 13 landskampe i sin karriere, og i seneste kamp mod Ungarn var han også en ubrugt indskifter. I et interview med The Guardian indrømmer han også, at han aldrig har ramt sit høje niveau hos det engelske landshold.
– Siden jeg blev en del af truppen, har jeg ikke været min bedste udgave af mig selv. Jeg har ikke leveret de præstationer, som jeg regelmæssigt har leveret for min klub. Jeg forventer mere af mig selv, når jeg spiller for England. Forhåbentlig får jeg en chance i den næste uge og griber den.
– Det handler om at finde det niveau på et dagligt basis, som jeg kræver. Jeg har bare ikke været i stand til at ramme det. Jeg havde en rigtig god kamp for nogle år siden i Nations League mod Schweiz, men jeg har ikke kunnet ramme niveauet efter det. Mine England-præstationer har været middelmådige efter mine egne standarder, fortæller den 22-årige højreback ærligt.
Søndag møder England Andorra og onsdag er modstanderen Polen. Alexander-Arnold er dog godt klar over, at konkurrencen om pladsen som højre back er hård.
– Det er nok den position, hvor konkurrencen er hårdest. Det vil altid blive svært at spille regelmæssigt, men jeg har haft samtaler med bossen (Gareth Southgate, red.) om, de ting jeg gør godt, og det jeg kan forbedre.
– Vi har snakket om den defensive side af mit spil, hvor jeg er nødt til at være en smule mere pålidelig, og det er noget, jeg er nødt til at arbejde på, fortæller Trent Alexander-Arnold.
Han har i denne sæson spillet alle tre kampe for Liverpool i Premier League og lagt op til et enkelt mål.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
