Argentinsk firkløver risikerer lang karantænepause

Fire argentinske landsholdsspillere risikerer en lang pause fra klubfodbolden på grund af brud på coronareglerne i Brasilien.



De fire argentinske landsholdsspillere Emiliano Martinez, Giovani Lo Celso, Cristian Romero og Emiliano Buendia er havnet i noget af en kattepine. 

De bliver i øjeblikket undersøgt af de brasilianske myndigheder for at have givet forkerte oplysninger ved grænsekontrollen. Dermed risikerer de både udvisning fra Brasilien, samt en længere karantæne- og isolationspause. Det skriver det engelske medie Daily Mail.

Ifølge mediet kan firkløveren risikere at ryge to uger i karantæne i Brasilien, og herefter vil de ryge ti dage i isolation ved tilbagekomsten til England. Alt dette uden deres Premier League-klubber, Tottenham og Aston Villa, kan gøre noget som helst ved det. 

De fire spillere har ikke udfyldt deres coronaoplysninger godt nok. De har glemt at skrive, at de har opholdt sig i Storbritannien i de sidste 14 dage før ankomsten til Sao Paolo i fredags. Spillerne har angiveligt erklæret, at de har været i Argentina og Venezuela, men de har altså glemt Storbritannien, til trods for at de enten har spillet eller siddet på bænken i sidste weekend for deres Premier League-klubber.

Brasiliansk lov påpeger, at enhver der har opholdt sig i Storbritannien inden for 14 dage før ankomst skal to uger i karantæne på et hotel, hvilket vil betyde, at spillerne ikke kan vende tilbage til deres klubber før den 18. september. Herfra skal de så isolere sig i 10 dage, da Brasilien er et rødt land. 

Det vil betyde, at spillerne misser tre Premier League-kampe, en Carabao Cup-kamp, og Spurs-spillerne Lo Celso og Romero vil minimum misse en af Tottenhams Conference League-kampe. 

Kilder fra de brasilianske myndigheder foreslog dog i går, at spillerne sandsynligvis ikke bliver fastholdt i 14 dage. I stedet får de muligheden for at betale en bøde og forlade landet. 

Emiliano Martinez og Emiliano Buendia spiller begge for Aston Villa, mens Lo Celso og Romero tørner ud for Tottenham.

Argentina møder søndag aften Brasilien i VM-kvalifikationen. Kampen starter klokken 21 dansk tid.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Meldes på vej mod nyt skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt