Bendtner opgiver landsholdsrekord

Nicklas Bendtner har efterhånden erkendt, at han ikke kommer til at slå målrekorden på det danske landshold. Dermed må han opgive en tidligere målsætning



Det er 12 år siden en purung Nicklas Bendtner debuterede på det danske landshold, og siden da har den store angriber holdt en ganske pænt scoringssnit i rødt og hvidt. Med 30 mål i 81 landskampe er han da også den spiller i VM-truppen, der har flest landsholdsmål med i bagagen til Rusland.

Scoringsrekorden på det danske landshold lyder på 52 mål, og indehaves af Poul Tist Nielsen og landsholdets nuværende assistenttræner, Jon Dahl Tomasson. Og den rekord havde Nicklas Bendtner engang sat sig for at slå.

Men de seneste år er der ikke blevet banket mange mål ind i nationaldragten for Bendtners vedkommende. Dels fordi han i perioder ikke har været udtaget grundet manglende spilletid på klubplan, men også på grund af manglende målform. Således er det kun blevet til ét mål i de seneste 16 landskampe.

Derfor erkender Nicklas Bendtner nu også i et interview med Ekstra Bladet, at han må opgive at blive alle tiders topscorer på landsholdet. Selvom han påstår at have taget rekorden, hvis han fik lov til at sparke holdets straffespark, er han meget afklaret i forhold til at nå op på siden de førnævnte legender.

 – Jeg er glad for den statistik, jeg har på landsholdet. Der var engang jeg tænkte på målrekorden. Men det gør jeg ikke længere

Nicklas Bendtner har været skadet i de seneste uger, og selvom han er samlet med landsholdslejlren, forventes han ikke at være med i de to kommende testkampe mod Sverige og Mexico. Han har dog en klar forventning om at være helt klar, når Danmark spiller sin første kamp ved VM mod Peru den 16. juni. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg



LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Tipsbladets afsløring


Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss

Afsløring: I dialog med Brøndby

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Afslører: Jagter milliondyr profil

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Jagter dansk målræv

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen



Vil kuppe FC København

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

Nu bekræfter FCK

Stjernesalg på vej

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby



Harder bombede forgæves for Danmark

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg



Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Rekordkøb kigger efter ny klub

’95-5 i Brøndbys favør’