Da Danmarks U21-landshold i foråret sikrede sig adgang til sommerens EM-slutrunde i Slovakiet, var William Bøving lykkelig.
Den offensive fodboldspiller har nemlig glippet flere slutrunder i løbet af sin korte karriere. I 2019 var han og U17-landsholdet godt på vej til at kvalificere sig til EM i 2020. Men da coronapandemien ramte, blev slutrunden aflyst.
Og i 2023 var han en del af U21-landsholdet, som for første gang siden 2013 missede EM efter playoffnederlag til Kroatien.
– Så det her er mit første EM, siger William Bøving med en blanding af frustration og glæde i stemmen.
– Det tager hårdt på en, når man ikke kvalificerer sig, men er så tæt på. Så jeg er virkelig stolt af, at det lykkedes den her gang. Og det havde vi også fortjent. For vi har så meget kvalitet på det her hold, siger Bøving.
EM i Slovakiet markerer også afslutningen på det tidligere FC København-talents ridt op gennem ungdomslandsholdene.
Han er en af de allermest erfarne på U21-landsholdet og kan prale af at have været på holdet i klart længst tid. Han fik nemlig debut allerede som 18-årig i 2021. Men inden længe slutter det.
– Selvfølgelig ligger det i baghovedet, at jeg gerne vil slutte godt af efter så mange år, siger William Bøving, som især efter sit skifte til Sturm Graz i Østrig har nydt at komme hjem til sine landsholdsvenner, når udlandslivet ikke altid har været en dans på roser.
– Det kan godt være svært at være så meget væk alene, så jeg har set meget frem til at komme hjem til kammeraterne, bruge tid med dem og tale med nogen, der rent faktisk taler dansk, siger han med et smil.
Mens livet langt fra venner, familie og kæreste indimellem har været lidt hårdt ved William Bøving, har han rent fodboldmæssigt været på en optur i det seneste år.
I maj afsluttede han en forrygende sæson som fast mand hos Sturm Graz ved at score det mål, der gjorde klubben til østrigsk mester.
– Det var utroligt. Det er ikke mange gange, jeg har oplevet en følelse, som den jeg fik der. Det er helt specielt, når man ved, at det afgør mesterskabet, så det er jeg rigtig stolt af, siger han.
Foruden succesen i den hjemlige liga var William Bøving i startopstillingen i alle Sturm Graz’ otte Champions League-kampe.
– Det har været min bedste sæson hidtil. Jeg havde nogle skader i de første to sæsoner i Østrig, men er sluppet helt uden i denne sæson. Så jeg har fået masser af spilletid og klaret det godt.
– Champions League var kæmpestort og en værdifuld erfaring. Det har givet mig en masse positive ting, og jeg har fokuseret meget på at nyde det, for det er ikke hver sæson, man bare lige får lov til det. Og så var det dejligt at føle, at man kunne være med blandt de allerbedste, siger han.
Ved EM i Slovakiet var William Bøving i startopstillingen i premieren mod Ukraine, hvor han også scorede. I den anden kamp mod Holland kom han ind fra bænken og spillede den sidste halve time.
Onsdag aften kan han komme i kamp igen, når Danmark spiller sin sidste kamp i gruppespillet mod Finland. Kampen er uden sportslig betydning for danskerne, som allerede er sikret førstepladsen og avancement til kvartfinalen.
/ritzau/
TOPNYHED Italienske medier i ekstase
Uha uha: Han har gang i en forfærdelig kamp!
TOPNYHED – Det er helt hjernedødt
NYHEDER Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
Dansk cykelrytter ramt af flere boldpropper
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
Her kan du se OB mod Brøndby IF
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE
Tophold jagter to danskere
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
HELT VILDT
I svime over dansker
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
På røven over dansk stjerne
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
TOPNYHED
Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
NYHEDER
‘Kom uventet – det har været voldsomt’
LIGE NU
Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
Danskere får bronze på efterbevilling
NYHEDER